Tökéletes minőségben tör ki a Vezúv

Kultpol


Okorikalandok_m2_1.jpg
Ókori kalandok

Nevezetes évszám a 79 az emberiség történetében: ekkor volt a történelem egyik legnagyobb vulkánkitörése. Pompeji katasztrófájának évben indul a Caroline Lawrence bestselleréből készült ifjúsági tévéfilmsorozat, az Ókori kalandok is (Roman Mysteries).

 
A BBC és a német közszolgálati televízió, az ARD készítette húszrészes kalandfilm a Krisztus utáni '70-es, '80-as évek fordulóján, Titusz császár idejében játszódik Pompejiben, Rómában, Rodosz szigetén, Ostiában, Jeruzsálemben, Delphoiban és sok más, gyakran már csak a történelemkönyvek lapjairól ismert helyen. A film központi figurái tizenéves gyerekek, élükön Flavia Geminával, akinek álmai és megérzései sok mindent előre jeleznek, de sajnos nem sok sikerrel figyelmezteti az embereket a veszélyekre. Mert hőseinket Flaviát, Nubiát, Jonathant és Lupust a természet és társadalom egyaránt fenyegeti, a Vezúv kitörése, pompeji kalózok, orgyilkosok, rabszolga-kereskedők, gladiátorok, bűnözők, összeesküvők, és olykor vadállatok is menekülésre késztetik. Kalandjaikon keresztül a nézők részesei lehetnek számos ókori rendezvénynek, például a Colosseum megnyitása alkalmából rendezett száznapos ünnepségnek vagy a hatalmas lakomákkal megült, ötnapos szaturnáliának.
 

Az első epizódokban a gyerekeket Pompejibe veti a sors. A vulkán közelében élők nem veszik komolyan a figyelmeztető jeleket, a kisebb földmozgásokat, a kénszagot, és az elszíneződött ivóvíznek sem tulajdonítanak nagyobb jelentőséget. Flavia figyelmeztetni akarja a környékbelieket, de nem tudja megóvni őket az ókor egyik legnagyobb természeti katasztrófájától, a Vezúv kitörésétől.

 
Mindezt a sorozat olyan hitelesen mutatja be, hogy felfoghatnánk akár ismeretterjesztésnek, művészettörténeti és kultúrtörténeti tanulmányaink részének is az Ókori kalandokat. A regényadaptáció HD minőségű epizódjait október 7-től hétköznaponként, 19.30-tól vetíti az m2.