Toronyzene a budavári Erdődy-palota erkélyéről

Egyéb

(MTI) - Délután ötkor a Bartók Konzervatórium Rézfúvós Kvintettje toronyzenével köszönti a látogatókat, majd Erkel Ferenc születésének 200. évfordulójára rendezett emlékkiállításon kalauzolják az érdeklődőket. Hét órától Bazsinka Zsuzsanna Liszt-dalokat énekel Király Csaba zongorakíséretével. Milyen volt a Nemzeti Színház nemzetközi operarepertoárja Erkel idejében? - a kérdést Tallián Tibor zenetörténész, az intézet igazgatója válaszolja meg. 
   

Váradi Marianna operaáriákat mutat be eredetiben és Liszt átiratában is, megszólal Gilda áriája a Rigolettóból. Erkel és a népszínmű kapcsolatára világít rá Szacsvai Kim Katalin
    
Este tízkor a Liszt-művek népzenei forrásait fedezhetik fel a Zeneakadémia népzene szakának vezetőjével, Richter Pállal. Erkel történeti operáinak hátteréről Tallián Tibor beszél. Közvetlenül éjfél előtt Liszt és Erkel kamaraművek hallhatók, éjféltől pedig a Haydn Teremben és előtte, a Hatvani-kertben táncházban vigadhatnak a vendégek. 
    
A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont, Liszt Ferenc utolsó budapesti lakhelye már délután négytől várja a látogatókat, az Andrássy úti intézmény erkélyéről Kovács Tamás trombitaművész fújja a műsorszámok közti fanfárokat. 
    
A kamarateremben először Nicolas Namoradze zongorázik: etűdöket és a h-moll szonátát. Mandel Róbert állandó témájával foglalkozik öt órától: hangszercsodákat mutat be Liszt Ferenc korából.
    
Este hétig a népzenei gyökerekre vetül fény a Liszt "vándorútja" hazájában című összeállítással. Balog József (zongora) és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzenei szakának diákjaiból és tanáraiból álló együttese egyebek között a XV. Magyar rapszódia részletét, a Rákóczi indulónak a néphagyományban fennmaradt változatait, a VIII. Magyar rapszódiát és annak népzenei variációit, Bihari János egyik verbunkját, a Koltói csárdást játssza el. 
    
Az esti tárlatvezetés során Lisztnek a múzeumban őrzött hangszereit szólaltatják meg. Nyolc órától Széll Rita Liszt korának kedvelt magyar táncait és néhány historikus táncot is megismertet az érdeklődőkkel. Majd fiatal énekeseké: Szemere Zitáé (szoprán) és a Gundel-díjas Vörös Szilviáé a pódium, zongorán kísér Gyökér Gabriella
    
Domokos Zsuzsanna, a kiállítás kurátora, a Liszt Múzeum igazgatója mutatja be a Liszt és Budapest című időszaki kiállítást. A Zenetörténeti Kutatókönyvtár titkait pedig Gulyásné Somogyi Klára fedi fel. A fináléban Fejérvári Zoltán és az ugyancsak Gundel-díjas Palojtay János zongoraestjén is Liszt kompozíciói hangzanak el.