A The Guardianben megjelent nyílt levél érvelése szerint Nagy-Britannia jelenlegi államadóssága nem éri el azt a szintet az elmúlt 200 év adatai alapján, amely magasnak számítana. A fejlett világ szintjéhez képest pedig kifejezetten alacsony - a leginkább iparosodott államok között csak Németország és Kanada államadóssága alacsonyabb.
A legutóbbi évtizedek gazdaságtörténete alapján úgy látják, a spekulánsokat kifejezetten felbátorították, hiszen az állam minden alkalommal a segítségükre sietett. Radikális nemzetközi szabályozás kényszere nélkül a munkahelyeket és a növekedést teljesen kiszolgáltatták a pénzügyi spekulációnak. A nyilvánosság semmilyen beleszólást nem kap e döntésekbe, az árat viszont megfizettetik vele.
A vezető brit gazdaságtörténészek arra biztatják a döntéshozókat, hogy használják ki a tényt, miszerint Nagy-Britannia ad otthont a világ tíz legjobb egyeteme közül négynek is és összpontosítsanak a tudásalapú gazdaság fejlesztésére, ahelyett, hogy kiszolgálják a pénzügyi szektort.
A levelet dr. Glen O'Hara (Oxford Brookes University), valamint a Történelem és Szakpolitika nevű szakmai hálózat alapítója, dr. Simon Szreter (University of Cambridge) kezdeményezte. Az aláírók között találjuk Martin Daunton (Trinity Hall, Cambridge), Jane Humphries (All Souls College, Oxford), Jim Tomlinson (University of Dundee), David Edgerton (Imperial College London) és dr. Pemberton Hugh és dr. Richard Sheldon (University of Bristol) nevét is.
Megfogalmazásuk szerint "a gazdasági növekedés tette lehetővé Nagy-Britanniában az államadósság miatti összeomlás elkerülését a XIX. század elején éppúgy, mint az 1950-es és 1960-as években. Ez most is megismételhető, ha a tudásalapú növekedést fenyegető állami kiadáscsökkentés kizárható rövid, illetve középtávon".
A Történelem és Szakpolitika (History and Policy) kormányzattól független kezdeményezés, amely "a történelem megismerésén keresztül a jobb szakpolitikai szabályozás érdekében" fejti ki tevékenységét a cambridge-i és londoni egyetem vezető történészeinek részvételével.