Történelmi hangszereken szólalnak meg Bach mestereinek művei

Zene

Tóth-Vajna Zsombor orgona-, csembaló-, fortepiano- és klavikordművész és karmester. A fiatal régi billentyűshangszer-specialista tavasszal első magyarként adott szólókoncertet a londoni Westminster-apátságban, de rendszeresen koncertezik hazánkban és Európa-szerte egyaránt. Decemberben a barokk zenekarával lép fel a Müpában.

Tóth-Vajna Zsombor a Magyar Zene Házában . Fotó: Hajdú János
Tóth-Vajna Zsombor a Magyar Zene Házában . Fotó: Hajdú János

December 4-én a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében Tóth-Vajna Zsombor és zenekara Buxtehude adventi koncertjeinek hagyományát eleveníti fel. A Harmonia Cælestis Barokk Zenekart testvérével, a szintén orvos-zenész Tóth-Vajna Gergellyel 2015-ben alapította, jelenleg is ő művészeti vezetője.

A műsor első felében Buxtehude és Bach orgonaműveit szólaltatja meg a Müpa nagy orgonáján, az este további részében pedig a két szerző karácsonyi műveit vezényli.

Bach és Buxtehude kapcsolatáról fennmaradt információk szerint a barokk kor kiemelkedő zeneszerzője ifjú éveiben Dietrich Buxtehude mellett szeretett volna tanulni. A decemberi nagykoncert az adventi időszak jelentős adventi eseményét, az Abendmusik néven ismert koncertsorozat hagyományát idézi fel. Buxtehude orgonaművei és az ezen alkalmakra komponált karácsonyi kantátái is helyet kaptak a műsorban.

A gyökerek

Az ifjú J. S. Bach tízesztendősen, tíz hónap leforgása alatt árvult el. Legkisebb gyerekként a nála tizennégy évvel idősebb bátyjához, Johann Christoph Bachhoz került. Bach az ő segítségével sajátította el a billentyűsjáték alapjait, és neki köszönhetően sokféle zenével találkozott kotta formájában is. Míg más gyerek csokit csent a kamrából, addig ő bátyja féltve őrzött kéziratát szemelte ki magának. A becses kottagyűjtemény a korabeli billentyűsmuzsika keresztmetszetének tekinthető, és Reincken, Pachelbel, Buxtehude, Böhm és Ritter műveit tartalmazta. A legenda szerint Bach hat hónapon át éjjelente, titokban másolta ki magának a darabokat, hiszen a tanulás kétségtelenül egyik leghatékonyabb – ma méltatlanul mellőzött – formája a hangról hangra másolás. Sajnos Bach kézirata elveszett, azonban bátyjáé fennmaradt, és fia, Andreas Bach örökölte, így ma Andreas-Bach-Buch néven ismeri a zenetudomány.

Tóth-Vajna Zsombor december 10-én megjelenő lemeze ebbe a ritkán hallható repertoárba enged betekintést, hasonlóan a 2022-ben megjelent, Az ifjú Bach zenei univerzuma címet viselő orgonalemezéhez. A Türingiai virtus olyan szerzők csembalóműveit tartalmazza, akik nagy hatással voltak az ifjú J. S. Bach zenei fejlődésére. A lemezen megszólaló repertoárt egy Magyarországon egyedülálló, türingiai stílusban épült német csembalón rögzítették, amely garantálja a művek korhű megszólaltatását.