Történelmi kalandozások és szakrális séták Szabolcsban

Egyéb

(MTI) Ebben az évben Nyíregyháza is csatlakozik az országos programsorozathoz, amelynek keretében a polgármesteri hivatal kapui nyílnak meg az érdeklődők előtt ? mondta Rendes Sándor városházi szóvivő. A városlakók eddig csak hivatalos ügyeik intézése miatt fordultak meg a szabolcsi megyeszékhely egyik legpatinásabb épületében, de a eseménysorozaton keresztül a kulisszák mögé tekintve ismerkedhetnek meg a Kossuth tér díszével.
    

A városháza építése 1840-ben kezdődött el klasszicista stílusban, valószínűleg az egykori Báthory-vár maradványainak felhasználásával. Bár az épület lényegében már 1842-ben elkészült, a ma is látható eklektikus, árkádos bejáratú ház teljes felépülése 1871-re tehető.
    
A városháza érdekességeit ? így például a közgyűlési helyszínként is szolgáló, díszes boltozatú Krúdy Gyula Dísztermet ? szervezett tárlatvezetés keretében tekinthetik meg az érdeklődők. A folyósokon található portrékhoz, a várost ábrázoló korábbi fényképekhez számos anekdota és történet kötődik, amelyeket folyamatosan gyűjtenek a városháza dolgozói ? fűzte hozzá Rendes Sándor. Aki kedvet érez hozzá, egy fotózás keretében beleülhet a polgármesteri székbe, de a vállalkozóbb kedvűek a képviselők helyén ülve próbaszavazáson is részt vehetnek. A program teljes ideje alatt több várostörténeti dokumentumfilmeket levetítenek a Bencs Kálmán Teremben.
    
A kulturális örökség napjának alkalmából a korábbi huszárkaszárnya megtekintése mellett a nyíregyházi templomokat és a zsinagógát érintő szakrális sétát szerveznek helyszínenként változó programokkal: a megállók keretében orgonahangversenyt, fotókiállítást és könyvbemutatót is tartanak.
    
Az országos rendezvénysorozathoz Nyíregyháza mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tizennégy települése csatlakozik. Műemlék jellegű görög, római, református templomok és kápolnák lesznek látogathatóak például Cégénydányádon, Szamosújlakon, Fehérgyarmaton, Gyügyén, Gávavencsellőn és Nyírbélteken; utóbbi két községben több érdekes nevezetességet érintő barangoláson vehetnek részt az érdeklődők. Gávavencsellőn megtekinthető lesz továbbá a sváb tájház, Jánkmajtison a Jánki Lukács Helytörténeti Gyűjtemény és a művelődési ház, Máriapócson pedig a Nyírségi Ház, amelynek falában látható a búcsújárók által sűrűn felkeresett Mária-szobor.
    
A nyírbátori Báthori-várkastélyban mindkét napon tárlatvezetéssel, valamint történelmi kalandozással várják a nagyérdeműt, akik egyebek mellett sétát tehetnek a minorita és a református templomot összekötő várostörténeti sétányon is. Tiszabercelen a régi paraszti épületet szimbolizáló Varga-porta, Tiszadadán a tájház, Tuzséron pedig a Mária Terézia testőre, gróf Lónyay János óbester által felépíttetett Lónyai-várkastély megtekintése kínál tartalmas perceket az érdeklődők számára.