A két ikertárlat a július 7-i nyitás óta már több mint negyvenezer látogatót vonzott a Magyar Nemzeti Galéria C épületébe. A Dada és szürrealizmus című kiállítás Magyarországon korábban nem látott teljességben mutatja be a 20. század két meghatározó jelentőségű avantgárd irányzatát. A jeruzsálemi Izrael Múzeum anyagából válogatott tárlat többek között Marcel Duchamp, Max Ernst, Man Ray, Joan Miró, Kurt Schwitters, René Magritte és Salvador Dalí művei segítségével nyújt átfogó képet a dadaizmus és a szürrealizmus nagy hatású alakjairól, eseményeiről, dokumentumairól és hatásáról az 1910-es évek végétől az 1970-es évek közepéig.
|
AKTSZOBROK A SZÁZADFORDULÓRÓL. A 19?20. SZÁZADI ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS ÚJ KABINETJE
2014. október 9-től, Magyar Nemzeti Galéria
Állandó kiállításunk új tematikus egységeként a gyűjteményünkben őrzött márvány aktszobrokból mutatunk be egy válogatást. Beck Ö. Fülöp, Kisfaludi Strobl Zsigmond, Ligeti Miklós, Moiret Ödön, Róna József és Sződy Szilárd 1890-1920 között készült aktszobrai mind egy-egy jellegzetes aktábrázolás-típust képviselnek.
RAINER 85 ? TISZTELET ARNULF RAINERNEK
2014. október 15. ? 2015. január 4., Magyar Nemzeti Galéria
Arnulf Rainer a ma élő egyik legjelentősebb, legismertebb osztrák képzőművész. 85. születésnapja alkalmából világszerte láthatók tárlatai Londontól Berlinen át New Yorkig. A nemzetközi tárlatok sorába kapcsolódik be a Magyar Nemzeti Galéria kiállítása, amely a bécsi tárlattal csaknem egy időben kerül megrendezésre. Rainer egyik legjelentősebb korszakának legismertebb sorozatából, az 1980-as évek elejétől készülő Goya-átiratokból láthatunk műveket Budapesten.
FORDULÓPONTOK
A HUSZADIK SZÁZAD 1914, 1939, 1989 és 2004 TÜKRÉBEN. KORTÁRS MŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁS
2014. november 13.? 2015. február 15., Magyar Nemzeti Galéria
A Fordulópontok a Magyarországon működő külföldi kulturális intézetekkel együtt létrehozott jelenkori képzőművészeti projekt. Tizenhat ország húsz alkotója elemzi a történelmet és a múlt évszázadot: bennünk, a nézőkben új, személyes, érzelemteli gondolatok ébrednek a múltról, amelyet átéltünk vagy az előző nemzedékek elbeszéléséből ismerünk.
ZRÍNYI MIKLÓS (1620?1664)
2014. november 15.? február 8., Magyar Nemzeti Galéria
A kiállítás a költő és hadvezér Zrínyi Miklós halálának 350. évfordulója alkalmából kerül megrendezésre. A tárlat fő darabja Jan Thomas 1662-63 körül festett, Csehországban őrzött félalakos Zrínyi-portréja, amelyet a családtagok, barátok és fegyvertársak képmásainak körében mutatunk be. A kiállításon helyet kapnak a gróf és a Zrínyi család fegyverei, tárgyai is. Zrínyi műveltségét, illetve irodalmi munkásságát könyvtárának darabjai és művei idézik meg.
RIPPL-RÓNAI ÉS MAILLOL ? EGY MŰVÉSZBARÁTSÁG TÖRTÉNETE
2014. december 17. ? 2015. április 6., Magyar Nemzeti Galéria
Rippl-Rónai József legalább annyira nagy hatást gyakorolt a modern magyar művészetre, mint Aristide Maillol a modern európai szobrászatra. A kiállítás e két nagy hatású művész barátságát és kapcsolatuk művészi dokumentumait állítja középpontba. A mintegy kétszáz művet felvonultató tárlaton a Nabis köréhez tartozó festő barátok (Pierre Bonnard, Maurice Denis, James Pitcairn-Knowles, Édouard Vuillard) művészete és a párizsi környezet is felvillan néhány a Szépművészeti Múzeumban, illetve a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban őrzött művön keresztül.