A tragikus sorsú színésznő

Egyéb

Bajor Gizi szülei, Beyer Marcell és olasz származású édesanyja, Valencic Ágnes kávéházat üzemeltettek a Kálvin téren, lányukat pedig az Angolkisasszonyoknál taníttatták. Gizi elvégezte a Színművészeti Akadémiát, ahonnan meg sem állt a Nemzeti Színházig. Haláláig a társulat tagja maradt, mindössze két évadott töltött el a Magyar Színházban. A Nemzeti Színház örökös tagjává is választották.

Filmekben is szerepelt, de elsősorban a színpadon aratott sikereket. Munkáját számos kitüntetéssel jutalmazták, megkapta többek között a Corvin-koszorút, és övé lett a legelső Kossuth-díjak egyike is.

Magánélete legalább olyan fordulatokban bővelkedett, mint szerepei. Háromszor ment férjhez. Első férjétől, Vajda Ödöntől hét év után elvált, majd egy bankár, Paupera Ferenc felesége lett. A férfi azonban egy idő után tönkrement, és próbálkozásai ellenére sem tudta újra összeszedni a vagyonát, amire végül a pár házassága is ráment. Harmadszorra Germán Tibor professzornak esküdött örök hűséget, a frigy azonban tragikus véget ért. Az orvosnak megzavarodott az elméje, és attól való indokolatlan félelmében, hogy felesége haldoklik, halálos adag morfiumot adott be a színésznőnek, majd magával is végzett.

Bajor Gizit a Nemzeti Színház előcsarnokában ravatalozták fel. Villájában, ahol a II. világháború alatt több menekültet is bújtatott, később megnyílt a Bajor Gizi Színészmúzeum.

Forrás: wiki