Idén először a fővárosi intézmények közös ?régészeti fesztivállal? készülnek az alkalomra, az egész napos rendezvénynek a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) új épülete, a Humán Tudományok Kutatóháza ad majd otthont. Az idei régészet napját Szerepek, sorsok, életek: az ezerarcú ember címmel rendezik meg, ugyanis a középpontban ezúttal az egyéni sorsok állnak majd. Az előadásokon és a foglalkozásokon éppúgy megelevenednek a múlt meghatározó alakjai, királyok, hadvezérek, tudósok és felfedezők, mint a névtelenség homályába veszett személyiségei. A régészetnek, a legújabb antropológiai és genetikai vizsgálatoknak köszönhetően ugyanis ma már az írásos források előtti időszakok hőseinek élettörténetét is meg lehet ismerni. Így olyan izgalmas előadásokat hallhatnak/láthatnak a Humán Tudományok Kutatóházába látogatók, mint:
- Árpád menybemenetele ? a honfoglaló magyarok fejedelmének kései mitológiája és sírjának kutatása
- A Trónok harcától a Vikingekig ? Mit ne higgyünk el a sorozatoknak a középkor világából?
- A múlt arcai: eltemetett történetek
- ?A királynét megölni nem kell félnetek? ? Gertrudis királyné sírja a pilisi ciszterci monostorban
- ?Archeo-celebek?: sztárok múltidőben
A budapesti programokról IDE kattintva olvashattok részletesen.
Azok sem maradnak ki a jóból, akik nem tudnak felutazni a fővárosba, hiszen többek között Tatabányán, Pécsett, sőt még Zalaegerszegen is izgalmas előadások, bemutatók várják a látogatókat. A Tatabányai Múzeumban az érdeklődők felgöngyölíthetik többek között:
- az ?Elfogyni az ölelésben? című előadásban egy nemrégiben feltárt különleges rézkori sír ölelkező emberpárjának történetét,
- de a régészekkel a föld mélyén megbúvó csontokat is kereshetnek, amelyeket együtt illesztenek össze
- Metamorfózis címmel pedig betekinthetnek a múzeum állandó kiállításába is.
Pécsett a Mátyás király-emlékévhez kapcsolódó időszakos kamarakiállítás nyílik a Csontváry Múzeum foglalkoztató termében május 26-án, kora délután. A tárlat Mátyás uralkodásával kapcsolatban álló pécsi és baranyai régészeti emlékeket mutat be Csornay Boldizsár, a Janus Pannonius Múzeum igazgatójának közreműködésével. Szintén Pécsett, a Janus Pannonius Múzeumban tartanak előadást:
- Janus Pannonius életének pécsi vonatkozásairól,
- majd Hová temették Péter királyt? címmel tart előadást Orseolo Péter sírjának rejtélyéről Tóth István Zsolt,
- de megismerhetik Maximinus, a rettenetes pannóniai bajkeverő történetét is.
A pécsi programokról ITT olvashattok bővebben. Zalaegerszegen római sírköveket bírnak szóra a régészek, Kecskeméten a Kiskunság avar nagyuraival köthetnek szövetséget a látogatók, míg Salgótarjánban megismerhetik a vértesszőlősi ?Samu? előkerülésének kalandos történetét. Több helyszínen kísérleti régészeti bemutatók és előadások várják a közönséget, de lesznek több száz vagy ezer évvel ezelőtt élt emberek mindennapjait bemutató, a táplálkozást, az életmódot és az életkörülményeket rekonstruáló programok is. Békéscsabán például régi korok reggelijével és ebédjével lehet megismerkedni, míg Szombathelyen kiderül, hogy egy középkori városban házasodás útján miként emelkedhetett valaki egyre feljebb a társadalmi ranglétrán.
Az országos programsorozatot a Magyar Régész Szövetség hívta életre 2014-ben. Az idei rendezvény teljes programkínálata ITT érhető el.
Kultúra.hu/MTI
Fotó: Régészet Napja Facebook-oldala