Túl a klipeken

Egyéb


alphadog3.jpg
Bruce Willis, Harry Dean Stanton és Emile Hirsch az Alpha Dog című filmben
Az Alpha Dog megtörtént eseményre, mégpedig egy Amerikában nagy vihart kavaró eseményre épül. Jesse James Hollywoodot az FBI az egyik legkeresettebb és legfiatalabb bűnözőként tartotta számon, amiért megöletett egy tizenöt éves srácot, mivel annak féltestvére tartozott neki. Ezerkétszáz dollár egy életért - bármennyire hálás és szokványos amerikai forgatókönyvtémának tűnik, mégsem lesz azzá, mert Cassavetes emberi oldaláról mutatja be a véletlenek sorozatából kialakult tragédiát.
   A forgatókönyvíró-rendező a történetben csupán a neveket változtatta meg, így Hollywood filmbeli alteregója Johnny Truelove (Emile Hirsch) lesz, akinek élete drogkereskedésből, partikból és a haverjaival való láblógatásból áll (Frankie - Justin Timberlake; Elvis - Shawn Hatosy, Tikó - Fernando Vargas). Egyik nap beállít hozzájuk Jake Mazursky (Ben Foster), aki egy félresikerült üzlet miatt tartozik Johnnynak, ám tartozását képtelen leróni. Jake féltestvére, Zack (Anton Yelchin) válik az így kezdődő ellenségeskedés áldozatává, aki egy reggeli számonkérést követően meglép otthonról és Truelove-ékba botlik. Az elképzelés ártatlannak látszik: foglyul tartják a fiút, ameddig bátyja nem fizet.

alphadog2.jpg
Ben Foster és Emile Hirsch az Alpha Dog című filmben
Alpha Dog
(Alpha Dog)
színes feliratos amerikai krimi, 122 perc
rendező: Nick Cassavetes
forgatókönyvíró: Nick Cassavetes
zeneszerző: Aaron Zigman
operatőr: Robert Fraisse
producer: Sidney Kimmel
producer: Chuck Pacheco
vágó: Alan Heim

A heccnek induló, ám az átgondolatlanságok, kapkodások és elrontott lépések miatt tragédiába torkolló rablás végkifejlete nem csupán azért ütős, mert - noha tudjuk, mi fog történni - a fogoly és a fogvatartók barátsággá alakuló kapcsolata felett végig ott lóg a levegőben a "hátha mégsem", hanem azért is, mert kitágítja az élet elértéktelenedését hangsúlyozó közvetítések (játékok, filmek, klipek, hírek) értelmezési tartományát. Ha a hírekből értesülünk arról, hány ember lesz áldozat, csak azért, mert más vallású, vagy mert bűnöző az apja, vagy épp a bátyja tartozik, a fejünket sem kapjuk föl; és eszünkbe sem jut, hogy emberek, kapcsolatok, fiatalok és öregek, apák és fiúk állnak minden ilyen hír hátterében is. Cassavetes éppen ezt fedi föl: ezeket a háttérben alakuló kapcsolatokat és hajszálakat, amelyeken életek múlhatnak. Mert itt emberi, szülői félresiklásokról és felelőtlenségről is szó van; ez a saját határait a végletekig kitoló generáció mégsem csak önmagától veszíthette el az önkontrolt.

Az első pillanatban összemosódó masszának tűnő áldokumentumfilmes karakter ellenére a végére összeállnak az események. Justin Timberlake-től pedig egyáltalán nem kell tartanunk, bár az ő szerepeltetéséhez sem kellett kevesebb bátorság, mint magához a témához.

alpha1.jpg
Justin Timberlake és Emile Hirsch az Alpha Dog című filmben