A testvérpár két éve bérel műtermet a Hódmezővásárhelyi Művésztelepen, amelynek galériájában és kertjében állították ki Norbert fából, valamint László kőből készült szobrait. Kotormán Norbert ugyan nem szereti maga jellemezni a munkáit, egy fehérre festett, embert ábrázoló faszobor alakról mégis elmondta: mintha Buddha-alakot öltene, a mozgatható karok és a forma dőlése azonban az esendőségre hívja fel a figyelmet, ellentétben a szoborképek eredeti, az emberi nagyságot megfogalmazó céljával. ?Bizonytalanság árad belőle, tökéletes ugyanis az ember életében nincs, csak törekedni lehet arra? ? fogalmazott a művész.

 

Kotormán László nagyrészt korábbi munkáit állította ki, a szobrok közül kettő több mint húszéves, egy viszont éppen a napokban készült el. A nonfiguratív témákat feldolgozó kőszobrász új irányba kezdett el érdeklődni: a korábbi stabil, de mozgást magában foglaló alkotások harmóniáját egy statikusabb munka váltja fel. Ez mintha építőkockákból készült volna, végső soron azonban ez is a gravitáció és az egyensúly érzékelésével játszik el. Arról, hogy miként kapcsolódnak munkái mégis testvére figuratív szobraihoz, elmondta: ?végső soron mindig az ember áll a középpontban, csupán a nézőpont változik meg az alkotásokban.?

 

A testvérek együtt számos köztéri felkérést kapnak, az alkalmazott művészetet azonban időnként felváltja az autonóm művészeti tevékenység, amelynek eredményei a kiállításon láthatók. A kiállítás címén ugyan sokáig gondolkodtak, végül a művésztelepen végignézve a mindkettőjük számára olya fontos közlekedési eszközre, a kerékpárra esett a választás.

 

?A monumentalitás nem a méret függvénye, az a tehetség, a képzettség és a mesterségbeli tudás összessége, amelyet mind üdvözölhetünk Norbert és László munkáiban? ? fogalmazott Bokor Balázs, a MANK Nonprofit Kft. stratégiai igazgatója. Megemlítette, hogy a MANK már 14 területen kezel fiataloknak szóló művészeti ösztöndíjakat, amely közül a legrégebbi a képzőművészeket támogató Derkovits-ösztöndíj. A támogatást elnyerők mind-mind jeles alkotókká váltak az évek során, komoly eredményeket értek el, nem véletlen, hogy mind László, mind Norbert részesült korábban az ösztöndíjban ? tette hozzá. ?Örülünk, hogy olyan művészek kiállítása nyílik meg ma, akik komoly ujjlenyomatot hagytak a magyar művészéletben? ? mondta.

 

A Hódmezővásárhelyi Művésztelepen indult Nyitott Műtermi Sorozat célja, hogy a művészeket és az általuk létrehozott művészeti alkotásokat megismertessék a helyi fiatalokkal, a város lakóival és minden érdeklődővel ? mondta el Rapcsák Katalin alkotóház-vezető. A művészeknek nincs könnyű dolguk, némi segítséget jelenthet számukra, ha időről időre ideális körülmények közé vonulhatnak vissza alkotni. Hasonló lehetőséget teremtenek a MANK által kezelt további alkotóházak és művésztelepek, a Zsennyei, a Szigligeti, a Kecskeméti, a Hódmezővásárhelyi, a Mártélyi és a Galyatetői Alkotóház, valamint a Hódmezővásárhelyi mellett a Szentendrei Régi Művésztelep.

 

A Hódmezővásárhelyi Művésztelep mára a város elszakíthatatlan része, amely komoly hagyományokon épült fel immár 60 éve. ?A Kotormán testvérek hangos, dolgos munkájukkal inspirálóan hatnak a Művésztelepen élő alkotókra. Közreműködésükkel új életre kapott a művésztelepi kolónia. Mindnyájan szerencsét próbáltak más tájakon, de mélyen eredő gyökereik, a család visszahúzta őket, és most sok év távollét után újra itthon, együtt alkotnak? ? tette hozzá Rapcsák Katalin.