A film az Inforg ? M&M Film és a Hai Hui Entertainment gyártásában, a FocusFox közreműködésével, a Filmalap, a Román Filmközpont (CNC) és az Eurimages támogatásával készül, vezető producere az Arany és Ezüst Medve-díjas Muhi András. Felméri Cecília az első erdélyi magyar alkotó, aki a Román Filmközpont támogatásával készíthet mozifilmet.

 

A Spirál egy thriller elemeket tartalmazó, humorral finoman átszőtt lélektani dráma, melyben egy furcsa háromszögtörténet bontakozik ki egy férfi és két nő között. A film az emberi kapcsolatokról, konfliktusokról, a változás nehézségeiről és az elengedésről szól. ?A Spirál stílusa szerves része a történetmesélésnek, az egyik lényeges téma a stíluson keresztül jut el a nézőhöz: mindenki a maga világában él, mindenki a saját életét éli, sohasem tudhatjuk pontosan, mit érez a másik? ? nyilatkozta készülő filmjéről a rendezőnő.

 

Felméri Cecília négy évszakon átívelő első mozifilmjéhez csodálatos környezet, a sződligeti horgásztó szolgál majd helyszínül, a helyi közösség lelkes támogatásával. A forgatás hat, őrületes tempójú tavaszi nappal indult, ami alatt az egyetlen gondot talán az okozta, hogy nem keltek ki időre a legyek. A Spirál fontos szereplője Terror cica, akit Halász Árpád idomított. Amíg a macska megtanulta, hogy mikor és merre sündörögjön, a stábnak csöndben kellett maradnia. A film egyik női főszereplője Borbély Alexandra számára különösen nagy kihívást jelentettek a cicával való közös jelenetei: tíz éve tartó macskafóbiájával kellett ugyanis megküzdenie. A szoktató próbák végül sikerrel zárultak.

 

A film másik női főszereplőjét, Kiss Diána Magdolnát A nagy füzet és a Szelíd teremtés című alkotásokból ismerheti a közönség. A film férfi főszereplője Bogdan Dumitrache román művész, aki 2011-ben legjobb férfi főszereplő díjat nyert a Locarnói Filmfesztiválon a Best intentions című filmmel, a Pororoca című alkotásban nyújtott alakításáért pedig elnyerte tavaly a San Sebastian-i Nemzetközi Filmfesztiválon, valamint az idei Titanicon és a Moszkvai Filmfesztiválon a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat.

 

A film látványtervezője Cseh Renátó. Az általa megálmodott díszletházat a csíkszeredai Rusu Béla és csapata építették fel. A filmet Réder György fényképezi (Brazilok, Lajkó, cigány az űrben), a jelmeztervező Ferencz Zsófi. A Spirál forgatása júniusban folytatódik, majd a tervek szerint 9 októberi nap után 2019. februárjában zárul.

 

Felméri Cecília a kolozsvári Sapientia Egyetem Filmművészet, fotóművészet, média szakán adjunktus. Korábbi alkotásai ? Boldogságpasztilla (rövidfilm, 2012), Végtelen percek (rövidfilm, 2011), Mátyás, Mátyás (animációs dokumentumfilm, 2010), Kakukk (rövidfilm, 2008) ? számos rangos nemzetközi fesztiválra voltak hivatalosak, többek között Locarnóba, az Amerikai Filmintézet (AFI) fesztiváljára, Varsóba, Mar del Platára és Lipcsébe. Filmjeivel már több mint 30 díjat nyert világszerte, köztük a Canal+ díját a Cinemeden, a Legjobb román animáció díját az Animesten, A jövő reménysége díjat a CineFesten, a Legígéretesebb fiatal tehetség díját a Magyar Filmszemlén és a Zsűri különdíját a Transilvania Filmfesztiválon Kolozsváron. Rendezéseit többször is jelölték a román filmdíjakra (Gopo). Az összes magyar koprodukcióban készült filmjét az Inforggal készítette.

 

A film az Inforg ? M&M Film és a Hai Hui Entertainment gyártásában, a FocusFox közreműködésével, a Filmalap és a Román Filmközpont (CNC) és az Eurimages támogatásával készül. Vezető producere Muhi András, producerei Mécs Mónika, Mesterházy Ernő, co-producere Ferenczy Gábor, valamint román részről a neves rendező és a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál igazgatója, Tudor Giurgiu és Oana Giurgiu, akik az Inforg által gyártott Aglaja co-producerei is voltak.