A keszthelyi Balatoni Múzeum |
(MTI) - Havasi Bálint, az intézmény igazgatója felidézte: az Aranyhíd - Fejezetek a Balaton történetéből című állandó kiállítás első része, öt terem még 2009 szeptemberében nyílt meg. A két új terem kialakítását a Zala Megyei Önkormányzat csaknem 5,3 millió forinttal, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Alfa programja pedig 15 millió forinttal támogatta, de ebből a pénzből tudták folytatni a korábban megkezdett épületrekonstrukciót is.
Az igazgató kifejtette: a tárlat hatodik terme egy "virtuális tudáspont", ahol hat számítógépen mélyebb bepillantást is nyerhetnek az érdeklődők a tó történetébe. Mindezen túl múzeumpedagógiai órák, konferenciák lebonyolítására is alkalmas, a látogatók számára pedig internetes elérési lehetőséget is biztosítanak.
Berdán Zsuzsanna, a múzeum néprajzkutatója arról számolt be, hogy a Nemzeti Kulturális Alap 250 ezer forintos támogatásával rekonstruálták azt az egy fatörzsből készült, száz éve még használt bödönhajót, amely a kiállítás hetedik termében kapott helyet. Itt négy vitrin és két dioráma jóvoltából a balatoni halászat történetébe nyerhetnek bepillantást a látogatók.
Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke azt mondta, hogy a tervek szerint 2011 májusára újabb három teremmel válhat teljessé a Balaton-történeti kiállítás. Havasi Bálint igazgató hozzátette: ennek mintegy 30 millió forintos költségére már szintén pályázatot nyújtottak be az Alfa program keretében.
A június 30-i sajtótájékoztatón bemutatták azt a nagyméretű festményt is, amelyet nemrég adományként kapott a keszthelyi kulturális intézmény. A kétszáz éve Keszthelyen született, Kossuth Lajossal együtt Amerikába emigrált Asbóth Sándor mérnök-tábornokról egy 140x180 centiméteres vászon került a múzeumba.
Tar Ferenc és Béres Katalin történész mondta el, hogy az Ausztriában, Tirolban élő Tiles Ágnes - Asbóth testvérének, Sándornak a dédunokája - ajánlotta fel a szülővárosnak az Asbóth Sándor tábornok Floridában című képet. A festményt Rob Richter - még tisztázásra vár, hogy osztrák vagy német - festőművész alkotta 1909-ben Bécsben, de kiderült, hogy az Asbóth-leszármazott birtokában van egy Barabás Miklós által festett mű is.
Béres Katalin hozzátette: 1861-ben egy német származású lapillusztrátor, Henry Lovie által készített rajz alapján került vászonra a társaival lovagló katonatiszt képe, de egy másik, szintén az 1848-as emigrációval távozott magyar katona, Albert Anzelm is látható az oldalán. Az északiak seregében mindketten részt vettek az 1861-ben kezdődött amerikai polgárháborúban.
A múzeum új szerzeménye az októberben nyíló keszthelyi Asbóth-kiállításon lesz majd látható - tette még hozzá Havasi Bálint.