Újabb album a nácik által ellopott műkincsekről

Kultpol

Hubert Robert és Francois Boucher francia művészek munkáit a nácik feltehetően a háború elején vitték el Párizsból. A washingtoni Nemzeti Levéltár közlése szerint az előkerült album az egyik legjelentősebb bizonyíték a nürnbergi perek óta arra, hogy a hitleri Németország előre kitervelt módon rabolt össze műkincseket és más kulturális értékeket.

- A szóban forgó albumban szereplő festmények azóta valószínűleg visszakerültek Franciaországba tulajdonosaikhoz - mondta Allen Weinstein levéltáros. A náci harmadik birodalom külön osztagot működtetett a műkincsek begyűjtésére és katalogizálására, amelyekből a legértékesebb darabokat Hitler Linzbe (Ausztria) tervezett művészeti múzeumában állították volna ki.

A kötetet egy olyan amerikai katona családja adományozta a Nemzeti Levéltárnak, akinek egysége a világháború végén Németország berchtesgadeni térségében állomásozott. A katona állítólag "háborús emléktárgyként" vitt magával Hitler házából két albumot. A másik kötetet a család szintén át fogja adni az archívumnak.

A Nemzeti Levéltár nem közölte, hogy mennyit fizetett az albumért, és a katona családjáról is csak annyit tudni, hogy valahol az Egyesült Államok déli részén él.

(Múlt-kor/MTI)