Az első "Utolsó esély" program 2002-ben indult, ugyancsak az amerikai alapítvánnyal közösen. A két program között a kiemelt országokat tekintve sincs változás. A program honlapján (http://www.operationlastchance.org) közzétett legfrissebb, 2011 áprilisi adatok szerint a Simon Wiesenthal Központ összesen 583 személlyel kapcsolatban végzett vizsgálatot.
Efraim Zuroff a dpa német hírügynökség beszámolója szerint elmondta: további 1300 esetről van tudomásuk, és az is nagy siker volna, ha ezek közül akár egy elmarasztaló ítélettel végződne. Hozzátette: az új programmal az úgynevezett bevetési csoportokkal, illetve a haláltáborokban kisegítő és őrzési feladatokat végzett személyekkel kapcsolatos vizsgálatoknak kívánnak lendületet adni. A náci háborús bűncselekményekkel vádolt John Demjanjukot elítélő májusi bírósági határozat egy sor további per megkezdéséhez ad esélyt ? mondta Efraim Zuroff.
Az eset egyebek között azért számít vízválasztónak, mert John Demjanjuk az első nem német állampolgár, akit németországi bíróság náci háborús bűncselekményekben bűnösnek talált, és az első a náci háborús bűnökért elítéltek között, aki hadifogolyból lett lágerőr. Az ukrán származású férfi a sobibóri (Lengyelország) haláltáborban volt őr. Az ügyében eljáró müncheni tartományi bíróság ítélete szerint bűnsegédként részt vett 27900 zsidó legyilkolásában. Demjanjuk fellebbez az ügyben.