Két hatalmas ősi királyszobor maradványait tárták fel Luxorban – jelentette be csütörtökön az egyiptomi idegenforgalmi és régészeti minisztérium. Az újabb leleteket egy egyiptomi–német régészeti misszió fedezte fel III. Amenhotep fáraó halotti templomának restaurálása közben a Nílus nyugati partján.
Az újabb mészkőszobrok szfinx alakjában – mongúzfejjel, királyi szakállal és széles gallérral – ábrázolják III. Amenhotep fáraót, akinek nevét melltájékon rávésték a kövekre. A szfinxek az előzetes becslések szerint 8 méter hosszúak lehettek.
Megtalálták Szahmet, a harc, egyben a gyógyítás oroszlánfejű istennőjének három fekete granodiorit (gránit és diorit között átmenetet képező kőzet) szobrát is.
Az újonnan feltárt templomfalakon és oszloptalapzatokon ünnepségeket és rituálékat ábrázoló jeleneteket találtak. A szobordarabokat összeillesztik a korábban találtakkal, és a restaurálás befejeztével kiállítják majd a halotti templomban.
Az Évmilliók Templomának nevezett halotti templom volt a legnagyobb a Nílus nyugati partján, ám egy erős földrengésben még az ókorban romba dőlt.
A templom helyreállításán 1998 óta dolgoznak a kairói Német Régészeti Intézet szakemberei és egyiptomi régészek.
Nyitókép: a Memnón-kolosszusok, III. Amenhotep fáraó két hatalmas ülőszobra Luxor városával átellenben. Fotó: Shutterstock/Kal’van