Újfajta népi iparművészet

Egyéb

Három évvel ezelőtt rendezték meg az első Vászon-Fazék kiállítást, a mostani eseményen a XIX. Országos Fazekas- és XX. Országos Szőttes pályázat legjobbnak ítélt munkái láthatók.

A szervezők az eseményen jelentették be, hogy a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum bővülni fog, az új épületszárnyban kézműves műhelyt rendeznek be, így ?élő? múzeummá válhat az értékes hagyományainkat bemutató hely.

Cseri Miklós megnyitó beszédében elmondta, jó érzéssel tölti el, hogy újfajta népi iparművészet kibontakozását mutatja be a kiállítás, melyben nem öncélúan használják fel a rítusokat, a formai és tárgyi világot megörökítő hagyományt, hanem a mai ember számára is felhasználható módon. A tudásátadás céljait szolgálja a tudásbázis, mellyel a népművészet mesterei és ifjú mesterei rendelkeznek.

_dsc4438__copy__600x400.png
Öltözködés kategória, II. helyezett, Hegedűs Anna

Az 1., 2., 3. helyezettek és a különdíjasok munkáin látható, milyen precizitással és pontossággal viszik tovább a művészek a motívumokat, melyek tájegységenként, dialektusonként különbözők. A munkák a hagyományok mentén is illeszkednek a modern világra, a kitételt pedig már a fazekaspályázat kiírásában is megfogalmazták: a mai éléskamra kerámiáját keresték. A szőttespályázatra utóbbihoz hasonlóan a mindennapi életünkben is használható, hagyományos és modern textiltárgyakat és öltözékeket kértek. ?Jó látni ezeket a műhelyeket, ahol tudják, a meglévőt hogyan lehet átörökíteni, újabb és újabb generációknak továbbadni, megismertetni annak tagjait az örökséggel, a technikával, a hagyománnyal. A legjobban felszereltek a hevesi és az alföldi régióban találhatók? ? mondta el Cseri Miklós.

Szakmai ismertetőjében dr. Szathmári Ibolya néprajzkutató kiemelte, a pályázatok célja kettős: megméretés és ösztönzés. Az idén meghirdetett tematika vonzó lehetett, mert nagyobb számban jelentkeztek pályázók, és a beadott munkák száma is nőtt a korábbihoz képest. 57 pályázó adott be 177 alkotást a szőttesekhez, 37 fazekasmester pedig 221 munkával jelentkezett. Külön lehetett nevezni hagyományos és modern kategóriákban, és bárki részt vehetett olyan darabokkal, melyek még nem kerültek zsűri elé. Az eltérő színvonal abból adódott, hogy az új formákhoz és funkciókhoz a készítőknek maguknak kell megtalálniuk a helyes arányokat, ami komoly tervezési ismereteket kíván, és felveti a képzés, oktatás kérdését is.

Egy-egy meghatározó közösség iskolát teremt, mint a hevesi, bonyhádi, nádudvari, és a sajátos stílusjegyek megjelenítése mellett az utánpótlást is kitermelik. A hevesi szőttesek palóc motívumai, a piros-kék, nyersfehér színek variációja messze földön híresek. A Kárpát-medence egészéből merítettek a mai igényekhez igazodó munkákat készítőik, így a bukovinai szőttesek vagy csángó kendők hagyományát is tovább éltetik rendkívül igényes technikai kivitelezéssel. A néprajzkutató röviden ismertette a kiállított munkák jellegzetességeit, végül köszönetet mondott a támogató Emberi Erőforrások Minisztériumának, a Nemzeti Kulturális Alapnak és a két kurátornak: Pölös Andreának és Illés Vandának. A fazekas és szőttes hagyományainkra épülő, napjainkban készített díjnyertes tárgyakat 2015. január 31-ig láthatják az érdeklődők a II. Vászon-Fazék kiállításon.


_dsc4421__copy__600x400.png
Modern lakástextília kategória, I. helyezett, Kiss Lajosné népi iparművész


A díjazottak:

XIX. országos fazekas pályázat:

nagydíj: Farkas Gábor

I.helyezett Falusiné Terjék Éva és Czibor Imre

II. Hadikfalvi Andrea, Szénási János és Fazekas Ferenc

III. Bangó Alíz, Forró István, Szűcs Imre

A Hagyományok Háza különdíjait kapták: Madár Helga, Dankóné Angyal Kornélia, Szente Krisztina, Tóth László

 

XX. országos szőttes pályázat:

Hagyományos lakástextília kategória

I. helyezett Vermes Lajosné népi iparművész

II. helyezett Szuhanko Ruzena és Kiss Lajosné népi iparművész

III. helyezett Erdélyi Istvánné népi iparművész

III. helyezett Nagy Béláné népi iparművész, népművészet mestere és Kiss Jánosné népi iparművész

Modern lakástextília kategória

I. helyezett Kiss Lajosné népi iparművész

II. helyezett Kovács Jánosné népi iparművész és Fejes Jánosné népi iparművész

III. helyezett Zsigmondné Piukovics Zsuzsa

Öltözködés kategória

I. helyezett Debreczeni János népi iparművész, népművészet mestere

II. helyezett Hegedűs Anna

Különdíj

Kamocsay Judit népi iparművész

Kiss Miklósné népi iparművész

Pataki Miklósné népi iparművész, népművészet mestere és Kiss Lajosné népi iparművész

Ifjúsági kategória

I. díj Antal Imola

II. díj Illésházy Katalin

III. díj Világ Világossága Alapítvány Kézműves Műhelyház tanulói

 

A Hagyományok Háza díját kapta: Debreczeni János népi iparművész, népművészet mestere, Heves város díját Fülöp Pálné népi iparművész, népművészet mestere.

Csanda Mária