Ezzel a második világháború óta először újra működik a ("kút" szót nevében is hordozó) kastélypark valamennyi szökőkútja. Először a Neptun-kút restaurálása fejeződött be 2002-ben, majd a (mesterséges) Római romé három éve, végül most a schönbrunni domb lábánál fekvő Obeliszk-kúté. A három műemlék restaurálása 11,6 millió euróba került, a költségeket kizárólag a kastélyt működtető társaság bevételeiből fedezték.
Az Obeliszk-kút Mária Terézia utasítására épült 1775 és 1780 között, mint a császári abszolutizmus szimbóluma. A négy kő-teknősbéka hátán emelkedő oszlopra a császárnő - egyiptomi minták alapján - hieroglifákkal vésette fel a Habsburg-dinasztia történetét. Az 1778-ban készült, az elmúlást és a halált jelképező romantikus Római romot száz évig teljesen elhanyagolták, s végül a restaurálás eredményeként "valódi" romból "hiteles" rommá minősült át. 2004 óta ismét színekben pompázik, egy részletes történelmi akvarell alapján restaurálták. A Neptun-kút esetében is egy történelmi fotót vettek igénybe a műemlék eredeti külsejének utánzására.
Az Obeliszk-kútról néhány, inkább elbizonytalanító történelmi skiccen kívül csak egy fotó maradt fenn, de erről nem volt megállapítható, hogy milyen lehetett az egykori (zenés) vízi játék. A kút egyes hírek szerint a két világháború között még működött. Ezért a kastélypark vezetése felhívással fordult az emberekhez, hogy aki még emlékszik a vízi játékra, vagy vannak fényképek a birtokában róla, segítsen az eredeti állapot helyreállításában.
Az Obeliszk-kút mostantól naponta 10 és 16 óra között működik, eltérően az egész nap buzgó Neptun-kúttól és Római romtól Ez ugyanis az utóbbi kettőhöz viszonyítva túlságosan energiaigényes. A pénz pedig egyelőre a kastélyparkban maradt egyetlen, még restaurálatlan műemlék, a "kis Gloriette" helyreállítására szükséges.
(Múlt-kor/MTI)