Tavaly májusban rendezték meg az első hazai kézműves sörfesztivált, hogy életet leheljenek a Csipkerózsika-álmát alvó magyar sörfőzésbe. Tavaly októberre Csipkerózsika táncba vitte a fél várost, több tízezren voltak kíváncsiak a rengeteg újdonságot felvonultató őszi Főzdefesztre. A közönség érdeklődésének hatása felmérhetetlen: azóta számos új sör születet, új műfajok vetették meg a lábukat, a sörfőzők elkezdtek gondolkodni, tanulni, kísérletezni, a pesti kocsmák azon tanakodnak, hogyan tehetnének csapra kézműves söröket, és egyáltalán nem tűnik elérhetetlennek a kezdeti cél, hogy a jó magyar kézműves sör kuriózumból széles körben hozzáférhető gasztronómiai tényezővé váljon.
A szervezők a nyár első három napjára ismét összetrombitálták a sörfőzés legjobbjait a Mikszáth térre, a Krúdy Gyula utcába és a Szabó Ervin térre, hogy az érdeklődők megkóstolhassák, mit főztek azóta, ki merre indult, mit talált ki a sörkedvelők kényeztetésére.
Júniusban huszonegy kézműves sörfőzde jelenik meg a rendezvény helyszínén, hogy bemutassa tavaly óta szélesedő kínálatát, vagy régi receptjeik felturbózott változatait. Lesznek újdonságok is: bemutatkozik az elmúlt évtized egyetlen új brewpubja, a miskolci Zip?s Brewhouse, mely főzdének a sörei amúgy csak Miskolcon kóstolhatóak. A meglepően zöldalmás ízvilágú Golden Ale-jük külön figyelmet érdemel. A dombóvári Kissler fügés sörrel támad, a Békésszentandrási Sörfőzde vilmoskörtés különlegességet küld a fesztiválra. A Serforrás a hordóérleléssel egészen kitűnőre varázsolt Korty söre mellett elhozza az évek óta Borsodban rejtegetett almás sörét is. Bemutatkozik a Csobánkai Betyár, Öregsör, Bárány is, illetve a Fóti Kézműves Sörfőzde is bemutatja első ? még elnevezésre váró ? 8 százalékos barna sörét. A csepeli Rizmájer a porterével és a kukoricás Cortezzel száll ringbe, a Stari újra főzi legendás Ír Vörös sörét. Huszonegy magyar sörfőzdét várnak a fesztre, köztük olyan új szereplőkkel, mint az üllői Franzberger, a magyarhertelendi Kapucinus és pilisvörösvári Rotburger.
Az idei év legizgalmasabb fejleménye, hogy miután nemrég legalizálták itthon is a házi sörfőzést, a legelszántabb házi sörfőzők megszállták a kézműves sörfőzdéket és náluk főzték meg nagyban extrém/felháborító/izgalmas/brutális/gyönyörű söreiket, hogy a Főzdefeszten bemutathassák a sokkírozódni vágyó nagyérdeműnek ? ők a gerilla-sörfőzők, a jövő harcosai. A Hopaholic sátorban a tavalyi dupla fesztiválnyertes Grabanc mellett meg lehet majd kóstolni a D.S.O.T.G.-t, ami annyit tesz: Dark Side of the Grabanc ? tehát a Grabanc fekete változatát ? és az elsősörös Hopfanatic főzde Bitterfly nevű IPA-ját. A Kálvin téren a Hara?Punk egy kibelezett Trabantból fogja csapolni a Papap O?Hara nevű erősen komlózott sötétbarna sörét. A Házi Sörfőzők sátrában az extrém fekete és édes, szupererős Olaszházi Bitument kóstolhatják a kilátogatók.
Idén először lesz a Főzdefeszten standja a Brit Nagykövetségnek a Fuller?s söreivel, és a BeerBier csapat olyat hoz a Mikszáth térre, ami egész Európában párját ritkítja: a végtelenül érzékeny tradicionális angol sörműfajt, a real ale-t mutatja be a Főzdefeszt közönségének. A real ale lényege, hogy a sör a csapolás helyszínén éri el végső készültségi fokát, és ott is tovább él, változik ? a pincemester feladata, hogy a lehető legtökéletesebb formában jusson el a fogyasztóhoz. Míg Nagy-Britanniában a CAMRA tevékenységének hála, a real ale már nem ritkaság, a La Manche csatornán túl szinte soha sehol nem található ilyesmi.
Csehekből is erős lesz a felhozatal, ezúttal nem egy-egy cseh sörfőzdét hívtak meg, hanem a Budapesten egyre aktívabb cseh kocsmákat ? a Pivót és a Hrabalt ? kérték fel a standállításra, így itt lesz a Nova Paka-i, nymburki, treboni sörök mellett az erős félbarna Zatec és a még erősebb fekete Pardubicky Porter, valamint a Kout és a vyskovi sörfőzde sörei. A rozsnyói Kaltenecker ismét hozza majd a szokásos jó formáját, és a Főzdefeszt legdrágább sörét, az exkluzív, 13 százalékos, Tokaji Aszús hordóban érlelt, fenyős-borókás B27-et.
Idén először bajor stand is lesz ? a Sörmanufaktúra idehozza a ratebeer szerint Németország legjobb sörének tartott Schneider Weisse Aventinust, ezt az sötét, erotikus búzaduplabakot és a vitathatatlanul legzseniálisabb bajor alapbúzát, a Schneider Weisse Originalt. Ha minden igaz, Bajorország legjobb búzasörfőzdéje mellett itt lesz Bajoroszág leginnovatívabb sörfőzdéje a Camba Bavaria is a maga jellegzetes, kísérleti komlózású Pale Ale-jével. A Gold standján csapon lesz az alföldi Sunlight cider.
A sörgasztronómia tavaly óta ? és az idei első Főzdefeszt Antisznob Sörvacsora óta ? létező kifejezéssé avanzsált. Az antisznob sörvacsorát prezentáló Zappa, a Blues Kocsma, a Leonardo, a Darshan, a Don Leone és idén már a Nostro is külön sörös menüvel készül a fesztiválra, és lesz komlós truffel egy sörbolond cukrásztól, valamint helyben füstölt pisztráng és sok meglepetés-finomság.
Adnak a kultúrának is: a Grabanc, a Fit Fat és a Yellow Spots Marching Band, valamint más utcazenészek húzzák majd az aláfestőt. Bemutatkozik és zenél majd a június 1-jén induló internetes Sörrádió, a sörös zenék szakértője, és idén is lehet majd Beer-Bike-ozni.