Újraírják Székesfehérvár történetét

Kultpol

Az eddigi kutatások során a településen belül még soha nem kerültek elő hasonló korú és jellegű leletek - mondta Prander Péter. Tájékoztatása szerint feltételezhető, hogy az előkerült település része volt a Florianából (a mai Csákvárról) a táci Gorsium felé vezető út mentén elhelyezkedő állomáshelyeknek, illetve kiszolgáló településeknek, s lehetséges az is, hogy mindkét szerepet betöltötte.

Mivel a feltárás területe évszázadokig kiváló agyagnyerő hely volt, nagy valószínűséggel a térség falakkal körülvett, római kori kerámiaközpontjának emlékeire bukkantak. Erre a feltárás során felszínre került nagy mennyiségű kerámiatárgyból, s égetőkemencék maradványaiból következtetnek a kutatók. Nézze meg a feltárás képeit!

A leletek alapján bizonyos, hogy a településen a feltehetően rabszolgaként odahurcolt kelta lakosokat dolgoztatták a rómaiak. A két népesség hasonló "együtt munkálkodására" a pannóniai régióban kevés példa akadt - hangsúlyozta Prander Péter.

A feltárást szeptember 30-ig kell befejezni, mivel a területen üzletház épül. A jövendő létesítmény területénél azonban jóval nagyobb részt kell még kibontani ahhoz, hogy a föld mélyén rejtőző valamennyi leletet felszínre tudják hozni. Az előkerült maradványokat később szeretnék majd bemutathatóvá tenni - mondta a régész.

(Múlt-kor/MTI)