A Múzeumok őszi fesztiválján a látogatók széles rétegei kereshetik fel a múzeumok kiállításait, és vehetnek részt különleges élményt nyújtó, változatos, szórakoztatva oktató programokon, többnapos rendezvények, családi hétvégék és rendhagyó tanórák keretében. A fesztivál a szakemberek számára is érdekes programokat kínál a különböző szakmai napok és műhelymunkák során.
A Múzeumok őszi fesztiváljának központi nyitó nagyrendezvénye idén is a Múzeumpedagógiai évnyitó volt, amelyet hetedik alkalommal rendeztek meg - ezúttal a Magyar Nemzeti Galériában, Múlt, jelen és jövő találkozásában címmel. Az eseményen igyekeznek ráirányítani a figyelmet a múzeumokra - mint az oktatás fontos helyszíneire -, másrészt bemutatni, hogy a múzeumok a tanévhez igazodva milyen új programokkal várják a pedagógusokat és a diákcsoportokat.
Az évnyitóhoz kapcsolódó konferencián lehetőség nyílt arra is, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a muzeális intézmények beszámoljanak a közművelődés és a múzeumpedagógia terén végzett kutatásaik eredményeiről, valamint ismertessék legsikeresebb fejlesztéseiket. Külön blokkban kaptak prezentációs lehetőséget azok az egyesületek, alapítványok, amelyek a civil szféra képviselőiként a múzeumügy, a múzeumi közművelődés terén, e szakmai kör érdeklődésére számot tartó eredményeket értek el az adott időszakban.
A kiállítóterekben zajló műhelyfoglalkozások mellett a résztvevő múzeumok és szakmai kiadók a Múzeumpedagógiai expón bemutathatták múzeumpedagógiai programjaikat, a témához kapcsolódó ötleteiket, a velük együttműködő vállalkozásokat, kiadványaikat és termékeiket.
Az eseményen átadták a Múzeumpedagógiai nívódíjat is a korszerű, újszerű múzeumpedagógiai kezdeményezések elismeréseként. Kiadvány kategóriában az Oktatócsomag Gárdonyiról és az Egri csillagokról című kiadvány (Heves Megyei Múzeumi Szervezet - Dobó István Vármúzeumának Gárdonyi Géza Emlékháza "Mesterfüzetek") érdemelt díjat. Az indoklás szerint egy komplex, több elemből álló kiadványcsomagról van szó, amely lehetőséget ad a Gárdonyi életmű, az Egri csillagok és a Gárdonyi-féle titkosírás megismerésére és feldolgozására. Az életmű és egy kiemelkedő alkotás jó és sokoldalú, kreatív feldolgozása, egy olyan elemre építve - titkosírás -, amely megmozgatja a gyerekek fantáziáját. Igényes vizuális megoldásokat alkalmaz.
Magas színvonalú módszertani megoldásokat alkalmazó, rendkívül igényes nyomdai megjelenésű darab - ez már a Határtalan történet Sopronból című, szintén díjazott kiadvány (Soproni Múzeum) indoklása. A foglalkoztató füzet célcsoportja az általános iskolások 9-13 éves korosztálya. Egyéni feladatmegoldást tesz lehetővé, amelyhez azonban szükséges a kiállítás (A Sopron és környéke a koraújkortól napjainkig című állandó tárlathoz készült), a gyűjtemény ismerete, emiatt visszatérőn múzeumlátogatásra ösztönöz. Megjelenése számtalan elem miatt - például a jól átgondolt, kedves ikonok a feladatok megoldási módjának jelzésére, a kellemes betűméret, a harmonikus színvilág - kiemelkedő. Pontos, átgondolt instrukciókat tartalmaz. Helytörténeti füzetként is használható, amely feldolgozza Sopron történelmét napjainkig.
A kezdeményezés kategória két díjazottja: a Petőfi Irodalmi Múzeum - Nyelvet öltünk - Múzeumbusz a Magyar nyelv évében, illetve a "Múzeumi hét" - Játékos kalandozás a régmúlt korokban - Múzeumi játékok: kezdeményezés és kapcsolódó kiadványok - Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet Pásztói Múzeuma.
Az Országjáró múzeumpedagógiai-busz a Magyar nyelv évében a rekord látogatószámot hozó Nyugat-busz után igazi dinamikus, a múzeumot az országba kivivő ismeretterjesztő kezdeményezés, amely bárhová eljut, mindenkinek élményt jelent. Több foglalkozásmodul is tartozik hozzá. A jövőben tervezik a "járat" határon túli magyar nyelvű vidékeken történő bemutatását és turnéját.
A második egy komplex foglalkozássorozat, amelynek keretében a hét minden napján tematikus napokat bonyolított le a múzeum. Délelőtt az óvodás, délután a kisiskolás csoportokat várták foglalkozásokkal. Jól felépített program, mely kitekintéssel volt az állandó kiállítás és a gyűjtemény fő hangsúlyaira. Ehhez három korosztály számára foglalkoztató füzetsorozatot adtak ki. Az állandó kiállítás egységeinek három korosztályra történő adaptációja példaértékű. Egészséges arányban ötvözi a múzeumi környezetben és az azon kívül is megoldható feladatokat.