A három éve tartó ukrajnai háború eddig közel 230 millió tonna CO₂-egyenértékű kibocsátást eredményezett. Az elmúlt 12 hónapban ráadásul 31 százalékos növekedést regisztráltak, amely megegyezik Ausztria, Magyarország, Csehország és Szlovákia éves kibocsátásával – írja az Euronews.
Az adatok az Initiative on GHG Accounting of War kutatásából származnak, amelyet az ukrán kormány is támogat, célja pedig, hogy Oroszországot felelősségre vonják az okozott környezeti károkért. A tanulmány egyik társszerzője Szvitlana Krakovszka, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) tagja, aki az eredményeket a szervezet 62. ülésén ismerteti Hangcsouban, Kínában.
A 2024-es évben Ukrajnában a háború miatt rekordszámú erdőtűz pusztított. Az Európai Erdőtűz-információs Rendszer (EFFIS) adatai szerint a leégett terület elérte a 92 100 hektárt, ami több mint kétszerese az előző évek éves átlagának. A tüzek többsége a frontvonalak közelében vagy határ menti területeken tört ki. Lennard de Klerk, a tanulmány vezető szerzője szerint a háborús övezetekben a tüzeket több tényező okozza, például tüzérségi csapások, drónbecsapódások, aknák robbanása vagy katonák tábortüzei. A frontvonalak mentén dolgozó tűzoltók számára a harcok és az aknák miatt lehetetlen a gyors beavatkozás, így a tüzek kontrollálatlanul terjedhetnek. Az elmúlt évben ráadásul rendkívül száraz időjárás és hőhullámok is sújtották Kelet-Ukrajnát, ami tovább növelte a tűzveszélyt.
A tankok, vadászgépek és egyéb haditechnikai eszközök által elégetett fosszilis tüzelőanyagok 74 millió tonna CO₂-egyenértéket tettek ki, és bár az elmúlt évben a drónok használata növekedett, ez nem váltotta ki a nagy kibocsátású tüzérségi fegyvereket. A konfliktus miatt a légi járatok kerülik Oroszország és Ukrajna légterét, így hosszabb repülési útvonalakat kell használni, ami a háború kezdete óta 14,4 millió tonna CO₂-egyenértékű többletkibocsátást eredményezett. A kutatás szerint a háború három éve alatt Oroszország összesen több mint 42 milliárd dollár értékű klímakárt okozott.
Az ukrán kormány és a kutatás támogatóinak célja, hogy Oroszországot felelősségre vonják a háború okozta kibocsátásokért és klímakárokért, Szvitlana Grincsuk, Ukrajna környezetvédelmi minisztere szerint a jelentés bizonyítja, hogy a háború hatásai túlmutatnak az ország határain, és az egész világ klímaválságát súlyosbítják.