Ünnep a népzene jegyében

Egyéb

Folkembassy_2
A Folkembassy csapata

A népzene ünnepét kezdetben abból az alkalomból rendezték meg, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen saját tanszéket kapott a népzeneoktatás. A rendezvény mostanra nemcska hagyománnyá vált, hanem kis is bővült: január 18-án már délután 4-től kezdve ingyenes programokkal, népművészeti játékokkal és táncházzal várják a látogatókat.

A program keretein belül nyílik meg Kása Béla fotókiállítása, amely az erdélyi népzenészek mindennapjait mutatja be az objektíven keresztül. ?Az agyban, a lélekben és a szívben történik meg az expozíció? ? vallja a művész, aki szerint élete nagy feladata, hogy magamnak megörökítse a világot, amelynek csak csodálója lehetett. A tárlaton lakodalmak, keresztelők vidám mulatozói tűnnek fel, de megjelenik a virrasztás, a temetés is. Kása Béla képei évek óta gazdagítják a Sziget Fesztivál Roma sátrát, valamint a budapesti Néprajzi Múzeum Etnológiai Archívumát.

A népzene ünnepén rendezett nagykoncerten egytől-egyig olyan muzsikusok lépnek fel, akik igen sokat tettek a műfajok közötti határok átjárhatóságáért. A Poros együttes és a FolkEmbassy az autentikus hangvétellel jeleskedik, a Kerekes Band ethno funkba oltja a gyimesi és moldvai dallamokat. Szokolay Dongó Balázs és Fassang László duója a népzene és a klasszikus zene közötti határokat mossa el, a Karaván Família és Balogh Kálmán triója flamencóval, orosz cigánydalokkal, balkáni dallamokkal és manouche dzsesszel szövi át a magyar cigányzenei hagyományt; a Dina együttes pedig a varázslatos szefárd zsidó dalokat díszíti magyar motívumokkal. Valamint a magyarországi délszláv hagyomány legrangosabb képviselője, a Vujicsics együttes is hallható lesz, amely negyven éves jubileumát ünnepli 2014-ben. Az esti gálakoncert előtt és után táncházat tart a Meselia és az ifj. Csoóri Sándor vezette Ádám István Emlékzenekar .

(Kultúra.hu/Müpa)