A Szentendrei Tavaszi Fesztivál idén az Arany-emlékév keretében zajlik, nagy költőnkre fókuszálva ? tudtuk meg Vasvári Csabától, aki a Szentendrei Teátrum igazgatójaként február 21-én bemutatta a programsorozatot február 21-én. Kiemelte: idén a fiatalokat szerették volna megszólítani, ezért a fesztivál arcai azok a szentendrei középiskolások, akik az Arany János-bicentenáriumhoz kapcsolódó Dalos Esztik és Tuba Ferkók drámapedagógiai, összművészeti projekt résztvevői.
A szentendrei diákok számára meghirdetett, Arany János balladaköltészetét feldolgozó és bemutató előadóművészeti, képzőművészeti, irodalmi programot a város öt középiskolájában nagy érdeklődés mellett kezdték el az idei tanévben. Szentendre valamennyi középiskolája csatlakozott kezdeményezésükhöz: a Ferences Gimnázium, a Móricz Zsigmond Gimnázium, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium, a Szentendrei Református Gimnázium, valamint a Petzelt József Szakgimnázium és Szakközépiskola. A műhelymunka során született összművészeti produkciókat február 24-én láthatja a nagyközönség.
Emellett számos újdonságot tekinthetnek meg a látogatók. Ezek közé tartozik a fesztivál nyitóeseménye, az Arany János balladáiból és az operairodalom gyöngyszemeiből összeállított különleges műsor, továbbá neves művészek előadóestjei és számos komolyzenei koncert. A fesztivált és az abban látható különleges színházi előadások sorát pedig egy nagysikerű francia vígjáték magyarországi ősbemutatója zárja.
Gyürk Dorottya, a város kulturális alpolgármestere megfogalmazta: Szentendrét említve mindannyiunknak a képzőművészet és a Szentendrei Teátrum jut eszünkbe. A színház végre régi fényében tündököl és a tavaszi fesztivállal megmutatja, hogy a megújulásra is képes. Nem kell megvárnunk a nyarat, ha pezsgésre, különleges előadásokra vágyunk, hiszen március 2. és április 28. között elmerülhetünk a Szentendrei Tavaszi Fesztivál programkavalkádjában.
A megnyitóműsor március 2-án lesz 19 órakor a Városháza Díszteremben. Az Arany balladák ? arany áriák című előadásban Fodor Beatrix operaénekes, Györgyi Anna színművész, Palerdi András operaénekes, Vasvári Csaba színművész és Mazalin Wanda zongoraművész lép fel. Az Arany János balladáiból és az operairodalom áriáinak legjavából összeállított esten a színművészek és az énekművészek által tolmácsolt balladák és áriák felelnek egymásnak, így a két eltérőnek tűnő műfaj meglepő hasonlóságainak lehetünk tanúi. A balladákban sűrűsödő drámaiság a zene által tovább erősödik. Az előadásban a balladák mellett Dvořak-, Gounod-, Mozart-, Puccini-, Rossini- és Verdi-áriák csendülnek fel. A program az Arany János-emlékév Emlékbizottságának támogatásával valósul meg.
A műsorral kapcsolatban Palerdi András operaénekes elárulta: nehéz részletet énekelni egy adott műből, hiszen egy kiragadott áriába kell belesűríteni a teljes opera érzelemvilágát, történetét. Fodor Beatrix egyetértett vele, Vasvári Csaba színművész pedig hozzátette: mindez igaz a balladára is, hiszen történetének van előzménye, folytatása, és maga a szöveg olyan, mint egy nagy műből kiragadott, mozaikos rész. Éppen ezért lesz érdekes egy műsorban a balladák és az áriák találkozása ? emelte ki Vasvári Csaba.
Szintén fontos programja lesz a fesztiválnak február 24-én a szentendrei középiskolák diákjainak Dalos Esztik és Tuba Ferkók című összművészeti műsora. Láthatjuk majd az Ágnes asszony című drámai produkciót, a Képmutogatók című összművészeti produkciót, a John Gold című hiphop-átiratokat, a Hídavatás című táncos-zenés, színpadi produkciót, a Gondolat-füzérek című 21. századi balladákat és az Arany-blues című minikoncertet.
A projekt kapcsán Szendrey Gitta drámainstruktor, mentor elárulta: már decemberben elkezdtek foglalkozni a szentendrei középiskolás diákokkal, és a projektet a márciusi bemutatóval zárják. A fiatalok különböző módszerek és művészeti ágak segítségével dolgozzák fel az Arany-balladákat. Sokszínű, izgalmas alkotások készülnek, lesznek performanszok, videók és festmények is.
Grecsó Zoltán koreográfus, a projekt másik mentora megfogalmazta: nagyon sok hálás feladata van a pedagógusnak, például a tehetséggondozás. Az, amikor te fedezheted fel, hogy valaki tehetséges, csodálatos érzés. A projekt során segíthetjük a tehetséges diákok kibontakozását, alakíthatjuk ízlésüket.
A fesztivál záróműsora igazi ősbemutató lesz, hiszen április 27-én mutatják be Florian Zeller A kulisszák mögött című darabját. A Szentendrei Teátrum és a Rózsavölgyi Szalon közös produkciójában fellép Kardos Róbert, Spolarics Andrea, Sztarenki Dóra és Vasvári Csaba. A rendező Ördög Tamás.
A rendező elárulta: ez egy kortárs francia darab, melyben két párkapcsolatot ismerünk meg egy vacsoraszituációban. Különlegessége az a dramaturgiai megoldás, hogy látjuk a négy karakter gondolatait, és így bepillanthatunk a kulisszák mögé is, azaz a fejükbe. Követhetjük, mi történik a felszínen, és közben azt is, mit gondolnak a szereplők a párjukról, a barátaikról. Ez sok pikáns helyzetet szül az est folyamán. De a darabnak van mélysége is, hiszen azzal foglalkozik: működhet-e egy házasság? Fenttartható-e egy párkapcsolat? Van-e remény? Az előadás során szembesülhetünk saját kapcsolatainkkal is, hiszen sok olyan tipikus helyzetet mutat be, melyekkel mi is találkozunk a hétköznapokban ? fogalmazta meg Ördög Tamás.
Spolarics Andrea színész hozzátette: azzal is szembesít a darab, hogy akár milyen jól működik egy párkapcsolat, akár milyen hosszú, mindig felmerülhet a felekben: tarthat-e mindez örökké? Lehetséges-e megjavítani egy kapcsolatot? Negyven-ötven felett mire képes a nő? Képes-e még hódítani?
A darabban megismerkedhetünk Daniel és Isabelle kapcsolatával, akik vacsorára várják barátjukat, Patrickot és új élettársát, Emmát. A házaspár jó barátságban volt Patrick feleségével is, akit a férfi elhagyott új szerelme, a fiatal és csinos Emma miatt. Patrick felhőtlen boldogsága láttán a házigazdák is megkérdőjelezik saját kapcsolatukat. A szerző humorral és (ön)iróniával ábrázolja hőseit. A párbeszédeket újra és újra megtörik a szereplők ?kihangosított? gondolatai. Nincs az a hazugság, titkos gondolat vagy elfojtott vágyakozás, amely a közönség elől rejtve maradna ? garantált a lebukás!
Kultúra.hu
Fotó: Deim Balázs