Ünnepélyes színháznyitás Tatabányán

Egyéb

A Jászai Mari Színház 2006-ban költözött ki épületéből, amelynek felújítására állami támogatást nyert a fenntartó, Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata. Közel három évig tartó átmeneti időszak következett, amely alatt a tatabányai Közművelődés Házában tartották előadásaikat. A rekonstrukció végül 2009 tavaszán fejeződött be, amelynek leglényegesebb újdonsága a mobil nézőtér (így közel hatvan méter hosszú terem alakítható ki a színpad és a nézőtér egy szintbe hozásával), a zsinórpadlás, a kilenc színpadi süllyedő és a külön bejáratú stúdiószínpad. Nyáron költözött vissza a színház stábja, és ezzel csaknem egyidőben egyszerre három produkciót kezdett próbálni az ünnepi évadkezdésre.

Színház- és évadnyitó előadásuk Bertolt Brecht darabja lesz Kaukázusi krétakör - Tatabánya címmel Novák Eszter rendezésében. A főszerepekben Tóth Ildikó és Széles László látható, mellettük pedig Margitai Ági, Chován Gábor, Egyed Attila, Horváth Virgil, Honti György, Kiss Diána Magdolna, Szilágyi Katalin, Rusznák Gábor, Szabó Zola, Herczeg Tamás, Kátai István, Gecse Noémi, Drága Dia és M. Simon Andrea. A zártkörű díszelőadást 2009. szeptember 25-én tartják. Előtte Bencsik János polgármester emléktáblát avat fel a színház előtt, majd a nézőtéren helyet foglaló közönséget a két eddigi és a jelenlegi igazgató, Dr. Éless Béla, Zubornyák Zoltán, illetve Harsányi Sulyom László köszönti. Ünnepi beszédet Szabó István Kossuth-díjas filmrendező mond.

Október 7-én Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen című zenés mesejátékát mutatják be a Színház- és Filmművészeti Egyetem III. éves színészosztályával (osztályvezető tanár Máté Gábor), az előadást Tóth András rendezi. Az előadás zenéjét Kákonyi Árpád szerezte. A produkció igyekszik a mobil nézőtér adta lehetőségeket is kihasználni, azaz a színpad síkjával egy szintbe hozott nézőtéren zajlik a játék.

Október 31-én lesz az Olivér! című musical bemutatója, amely a színház eddigi legnagyobb vállalása. A közel 100 tagú szereplőgárdában húsz színész játszik váltott szereposztásban, mellettük 50 gyermek-, 25 felnőtt csoportos szereplő és egy nyolc fős zenekar dolgozik. Fagin szerepében Schlanger András és Egyed Attila, Olivér szerepében két tatabányai kisfiú, Maklári Zoltán és Turza Márton látható majd. Az előadást Harsányi Sulyom László rendezi, a koreográfus Király Attila.

A stúdiószínpadot október 4-én avatják a Szörprájzparti című előadással. A stúdió elnevezésére a színház ötletpályázatot írt ki a városban, és a beérkezett javaslatokból öt tagú zsűri választ majd nevet. A zsűri tagjai Margitai Ági színművésznő, Dr. Bene Magdolna címzetes főjegyző, Dr. Ravasz Éva (Városi Levéltár igazgatója), Pápai Ferenc (A Közművelődés Háza igazgatója) és Harsányi Sulyom László.

A színház amellett, hogy új színházépületét ünnepli, idén tartja fennállásának 20 éves születésnapját is. 1989. október 1-jén költözött az épületbe az akkor már négy éve Komárom Megyei Játékszín néven alakult intézmény, s mint Népház-Játékszín működött tovább, immár állandó, államilag támogatott, hivatásos színházként. A színház 1994-ben vette fel Jászai Mari nevét, így most ennek 15 éves évfordulóját is most ünneplik.

A különleges színház- és évadnyitásra a színház kiállítással is készül, amely a rekonstrukció előtti, alatti és utáni épületről készült fotókat mutatja be, de kiadtak egy különleges dísztégla-sorozatot is, illetve készítettek egy rövid kisfilmet is, mely hamarosan a színház honlapján lesz látható.