Üvegablakra festett történelmi múlt

Kultpol

Hét évtizedes múltat őriz a debreceni egyetem főépületi aulájának II. világháborús detonáció következtében megsemmisült, majd rekonstruált és a napokban visszahelyezett, középső ólomüveg ablaka. A Szent Korona országainak jelképeiből egyesített magyar királysági középcímerrel, a debreceni kollégium képével, pajzstartó angyalokkal és az egykori névadó Tisza Isván családi címerével is díszített festett műalkotás hűen megőrizte a debreceni egyetem és a cívisváros múltját, és építészeti kinccsé varázsolta az egyetem főépületét.
 
 
Az 1930-as évek neves üvegfestője, Róth Miksa által tervezett remekmű felújítását Vincze László nyugalmazott rektori titkár kezdeményezte. "Hosszas kutatás után ha nem is az eredeti tervekre, de vázlatokra és fekete-fehér fotókra bukkantam az egyetemi Kézirattárban, amelyek kiindulópontként szolgálhattak az ablakok rekonstruálásához" - összegezte röviden kutatómunkáját az egyetem egykori munkatársa, aki egyúttal az üvegablakok történetének megírására is vállalkozott. 
 
Vincze László vizsgálatának nyomán a restaurálást Velledits Lajos, a Magyar Restaurátorkamara alelnöke irányította, míg Fényi Tibor történész, a budapesti Róth Miksa Emlékház igazgatója művészettörténeti kontextusba helyezte az üvegfestményeket. A műremeken látható városi, egyetemi és államcímerek heraldikai elemzésére pedig a Szálkai Tamás történész PhD-hallgatót, a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság tagját kérték fel. A rekonstrukció teljes folyamatát a debreceni egyetem műszaki-fejlesztési igazgatósága koordinálta.
 
"A régi-új ólomüveg ablakok nemcsak a helység díszéül szolgálnak, a színes elemek fénytörő textúrája, elhelyezésük jól átgondolt konstrukció részét képezve, mitikus fényt árasztva ragadja magával a szemlélőt. Az intézmény vezetősége három éven belül a további négy üvegablak felújítását is befejezi, amivel az egyetem egykori pompájában ünnepelheti majd az épület megnyitásának 70. évfordulóját, és törvényi felállításának centenáriumát" - tájékoztatott dr. Fésüs László, az egyetem rektora.