Leonardótól körülbelül százezer ilyen emlék maradt fenn és ezeknek jelentős része jutott el különböző utakon Angliába. Hatszáz a királyi gyűjtemény része és ezekből mutat be a tárlat 60-at - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
Martin Kemp, a kiállítás kurátora szerint a vázlatokat a művész nem alkotásai előzetes felskicceléseként készítette, hanem azok arra szolgáltak, hogy valamilyen formában rögzítse és megértse a körülötte létező világot. "Az igazi rejtély nem A da Vinci-kódban van, hanem Leonardo agyában, abban, hogy miként tudott foglalkozni olyan különböző területekkel, mint a festészet, a szobrászat, az orvosi és a mérnöki tudományok, amint ezt a kiállított feljegyzései is bizonyítják. Otthonosan mozgott számos tudományágban és művészetben és ha ma, a szakosodás korában egy Leonardót akarnánk kreálni, egy tucatnyi ember tudását kellene egybeszedni. Leonardo a tudás egyetemes vízióját próbálta elérni. Lehet, hogy megálmodta a tökéletes embert is" - mondta Kemp.
A múzeum bejáratánál ezt a sokoldalúságot szemlélteti egy repülő masina és egy ejtőernyő, amelyeket Adrian Nicholas olasz kutató készített Leonardo vázlatai alapján. A kurátorok azt javasolják a látogatóknak, hogy vigyenek magukkal nagyítót és tükröt, hogy jól láthassák és olvashassák a mester jobbról balra, tükörírással írt munkáit.
A kiállítás 2007. január 7-ig lesz nyitva.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
További cikkek ebben a rovatban