- Igazából nem új ez a munka - mondja Janikovszky János a kérdésre, hogy milyen, más feladatokat kell ellátnia az eddigiekhez képest. - Az elmúlt öt évben már elég erősen jelen voltam, személyesen is a Móra Kiadó életében.
- A kiadó számára viszont bizonyára változást hoz az új irányítás.
- Igen, de a szerepem nem lesz rendkívüli. Egyrészt a vállalati működés terén szeretnék stílusváltást megvalósítani, jobban előtérbe helyezni a gazdasági racionalitást. Eredetileg villamosmérnök vagyok, szeretném, ha ésszerűen működne a kiadó, ugyanakkor a kereskedelemhez értek igazán, hiszen azt csinálom harminc éve. Pontosan tudom azt is, hogy kereskedelmi siker nélkül nem lehet egyetlen vállalkozást, így könyvkiadót sem működtetni. Az én feladatom vezérigazgatóként ez lesz, a kereskedelem és a pénzügyek.
-A különböző művészi ágak, így az irodalom terén is - a kereskedelmi siker sokszor nem esik egybe a tartalmi minőséggel. Meg lehet ezt valósítani anélkül is, hogy megváltozna a Móra Kiadó könyvszakmai irányvonala, vagy abban is várható elmozdulás?
- Az ésszerű működtetésen sokat lehet spórolni. Van néhány vállalkozásom - tizenegy cégről van szó -, és a cégcsoportba szervesen illeszkednie kell a kiadónak. Szeretném például a cégcsoport többi vállalatához fizikailag közel költöztetni, és így már csak a logisztikán sokat meg lehet takarítani. A könyvszakmai dolgokba nem kívánok beleszólni. Nem szeretnék nagy múltú, értékes dolgokat csak azért megszüntetni, mert esetleg gazdaságilag nem sikeres. Persze ha valami mellett még olyan érvek sem szólnak, hogy irodalmi vagy bármi más értéke van, akkor fel kell számolni.
- A Móra kiadó egy nagy hagyományokkal rendelkező könyvműhely, egyik fontos feladata az értékőrzés.
- Ez nem is változik. Elsődleges törekvésem volt eddig is, hogy az innen korábban elkerült kiadói jogokat visszahozzam a Móra kiadóhoz, illetve hasonló értékes műveket szerezzek meg. Nemrég írtam alá a Fekete István életműre vonatkozó szerződést a teljes védelmi időre, és visszakerültek a Móra kiadóhoz Szepes Mária Pöttyös könyvei, tíz évre szóló szerződést kötöttünk Nógrádi Gábor gyerekkönyveinek jogairól. Ezek mellett szeretnék néhány olyan új sorozatot is indítani, avagy feléleszteni, amelyek a Móra kiadó palettájáról most hiányoznak. Ilyen például a természettudományos ismeretterjesztés, ami korábban a kiadó erőssége volt, de az utóbbi évtized alatt teljesen eltűnt.
- Az életművek gondozása mellett a kiadónak mindig is jellemzője volt az új tehetségek felkutatása, pályára állítása. Mik a tervei a kortárs szerzők műveivel, tudja-e, akarja-e folytatni ezt a fajta tehetségkutatást a kiadó?
- Közismert, hogy a könyvkiadásban nemigen lehet nagy összegű támogatásokra számítani, így amikor egy kiadó egy új tehetséget felkarol, komoly rizikót is vállal. Ez néha jól sül el, de sajnos sokszor nem. Sok esetben még egy-egy népszerű, élő klasszikus új művét sem könnyű a kereskedőkön át eljuttatni a vásárlókhoz, de azért én azt merem mondani: minden évben fel fogja vállalni a Móra kiadó - nyilván az anyagi lehetőségeihez mérten - első kötetes szerzők megjelentetését. Hogy ez öt, nyolc, vagy tizenkét kötet lesz-e egy évben - ezt előre nem tudom. Rengeteg kéziratot kapunk, nem könnyű megtalálni közöttük a csiszolatlan gyémántot, de ezután is rendszeresen kísérletet teszünk erre.