Huszonkét éve nem jártak a XIX. századi holland festőművész alkotásai az olasz fővárosban. Most több mint száz műve tér vissza a Capitolium-dombon, II. Viktor Emánuel olasz király emlékművében megnyitott termekbe.
A Vincent Van Gogh: időtlen vidék és modern város című tárlat hetven festményt, akvarellt és rajzot mutat be a holland mester festette csillagos égtől és körkörös felhőktől egészen a nagyvárosi kávéházakig. Összehasonlításként kortárs művészek - Cézanne, Gauguin, Millet és Pissarro - további harminc hasonló témájú festményét is kiállítják. "Új oldaláról szeretnénk bemutatni Van Goghot, akit sokan kizárólag a napraforgók festőjeként ismernek. Alkotásai bepillantást nyújtanak a vidéki táj nyugalmába és a város gyors iramába is" - mondta a kiállítás sajtótájékoztatóján a tárlatot gondozó Cornelia Homburg, a holland festő művészetének szakértője.
Múzeumokban őrzött világhírű Van Gogh-képek és magángyűjtemények ritkábban látott alkotásai érkeztek Rómába. Kiállítják a festő két portréját is: "az egyiken Van Gogh parasztként ábrázolta magát, a másikon városi úrként" - tette hozzá Homburg. A február 6-ig nyitva tartó tárlat kapcsán Umberto Croppi, az olasz főváros önkormányzatának kulturális felelőse megjegyezte: "ez lehet az utolsó nagyszabású kiállítás Rómában". A költségvetési megszorítások miatt Róma ugyanis jövőre a kultúrára szánt idei összegnek csak a húsz százalékát fordíthatja ugyanerre a célra.
A hárommillió euróba kerülő Van Gogh-kiállítás költségeinek negyvenöt százalékát az olasz állam és magánszponzorok finanszírozták. A többit a darabonként 10 eurós belépőjeggyel kell előteremteni. A kiállítás szervezői bíznak a sikerben: a tavaszi Caravaggio-kiállítás 30 millió euró bevételt hozott a városi kasszákba.