A kiállítás a fogyatékosságtudomány egyik, nemzetközi perspektívában is valóban kiemelkedő, az Encyclopedia Of Disabilityvel és néhány más, nagy volumenű alkotásával egy lapon említhető vállalkozása. A fogyatékossággal élő embereket tömörítő, az önérvényesítést (self-advocacy), a megerősítést, és a hatalommal felruházást (empowerment) fő céljaként ismerő amerikai non-profit szervezet, az ACT (Advocating Change Together) és az ELTE GYFK (Bárczi) Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoportja együttműködésének eredménye 27 nagyméretű tablón tekinthető át - tudhatjuk meg a kiállítás ajánlójából.
Az emberi történelem során az egyes korok és kultúrák meglehetős változatossággal reagáltak a fogyatékosságra, a sérültségre. De ami ezzel némileg rokon: az öregségre, a súlyos betegségre is. Minden társadalmat szemléletesen jellemez a múltjához (öregek), a jelenéhez (például súlyos betegeihez, a fogyatékossággal élő emberekhez) meg a jövőjéhez (gyermekek) fűződő viszonya. Ugyanez az állítás régebbi korokra és más, például nem modern és nem európai kultúrákra, sejtésünk szerint, ugyanígy igaz lehet. Az emberi fogyatékosság története több szálon fut, semmiképpen sem lineáris. További részletek a fogyatékosok kezelésének történetéről.
A tárlatot kiegészítő, a háttérben folyamatosan futó, nem egészen 30 perces "akciófilm", Cheryl Marie Wade fogyatékosjogi aktivista nagy erejű alkotása, mely kifejezetten a fogyatékossággal élő emberek öntudatra ébresztésének, felrázásának, hatalommal való felruházásának szándékával készült. A helyszínen az értelmileg akadályozott emberek számára könnyen érthető nyelven kinyomtatva, a vakok számára a látvány felolvasásával (mp3 audiokalauzzal) is hozzáférhetőek a szövegek.
A Fogyatékosságtörténeti Vándorkiállítás a 2008. év folyamán a megyeszékhelyek döntő többségét végigjárva, vándorkiállítássá válik. A kiállítás célja, hogy túlmutatva a fogyatékosság képekkel illusztrált tényszerű és kronologikus ismertetésén, leleplezze a fogyatékossággal élő emberekkel kapcsolatos sztereotípiákat.
A szervezők szerint a tárlat "új képet kíván festeni, s újszerű gondolkodásmódot ajánl a téma komplex jellegének feltárásához abban bízva, hogy e kritikai erő képessé tesz bennünket a sokarcú különbözőség pozitív és örömteli elfogadására. A Fogyatékosságtörténeti Vándorkiállítás felfogható tehát egy rekonstrukciós folyamat fontos állomásaként, mely elkerülhetetlenül a másság újrakonfigurálására késztet, s ekképpen azon túl, hogy a szélesebb értelemben vett fogyatékosságügyi szakma fejlődését támogatja, a kialakult társadalmi gondolkodás formálásának is hatékony eszközévé válhat".
Helyszín: Budapesti Történeti Múzeum, 1014 Budapest, Szt. György tér 2. Budavári Palota "E" épület, Barokk csarnok
Megtekinthető: 2007. december 4. - 2008. január 7.