Abraham Lincoln 1863-ban itt mondta el leghíresebb beszédét: tömören és ékesszólóan beszélt a szabadságról és az egyenlőségről, az ország két tartóoszlopáról. Reménytelve várta az Unió győzelmét, a rabszolgaság végét - és "a szabadság újjászületését". Azóta sok minden megváltozott Gettysburgben. A csata helyszínén ma gyorséttermek, hatalmas bevásárlóközpontok magasodnak, és csak két kis emléktábla emlékeztet még a terület történelmi jelentőségére. Tavaly néhány aktivistának sikerült megakadályozni, hogy kaszinót építsenek a csatamező közelében.
Gettysburg évek óta szerepel a "veszélyeztetett csatamezők" listáján, amelyet egy, a polgárháború emlékeinek megőrzésére létrehozott nonprofit szervezet ad ki minden évben. De nem Gettysburg az egyetlen polgárháborús csatamező, amelyet a városi terjeszkedés, valamint a helyreállításra és javításra szánt összegek hiánya fenyeget. Néhányat rendbe hoznak 2011-re, a polgárháború 150. évfordulójára, hiszen jelentőségük az évek során nemhogy csökkent volna, inkább egyre nő.
"Valójában a múlt és jelen közötti kapcsolat a történelem megértésének lényege. Ha ezek a helyek eltűnnek, akkor nem marad semmiféle kapcsolatunk a múlttal" - mondta James McPherson, Pulitzer-díjas történész, a Princeton Egyetem professzora. Azonban rengeteg a tennivaló. Ha az egyik válságot sikerült elhárítani, rögtön jön a következő.
Gettysburg területe köz- és magánföldekből áll. Évi közel 2 millió látogatójával a sírkert a leglátogatottabb katonai emlékhelynek számít, de területének csak 80 százaléka áll védelem alatt. A többi rész magántulajdonban van, használata a tulajdonosok belátásán múlik. Ugyanilyen problematikus az emlékhely hivatalos határain kívüli terület, pedig e területek is történelmi jelentőségűek, és fontosak az összhatás megőrzése szempontjából. A műemlékvédők aggódnak, hogy Gettysburg látképét lakótelepek takarják majd el.
A polgárháború csatamezőinek megóvására indított mozgalom az 1980-as évek végén jött létre, 1999-ben más szervezetekkel egyesülve megalakult a Civil War Preservation Trust (CWPT), amelynek ma 70 ezer tagja van. Nem mindenki tartozik azonban a lelkes műemlékvédők közé, mivel a Nemzeti Park Felügyelőség alá tartozó földek adómentességet élveznek.
A mozgalom büszke a sikereire: 18 államban mintegy 10 ezer hektár földet sikerült megmentenie. McPherson szerint a nehézségek ellenére az amerikai polgárháborús emlékhelyek "a világ legjobban megőrzött csatamezői. Az idelátogató európaiak mindig csodálkoznak azon, hány csatamezőt sikerült megóvni a nemzeti parkok rendszerének segítségével."