Vasárnap ér véget az első világháború

Kultpol

Mire a falevelek lehullnak, az 1914-ben kitört első világháború októberben hivatalosan is véget ér: a tízmillió áldozatot szedő konfliktus végén, az 1919-es versailles-i békeszerződésben 226 milliárd márkában határozták meg Németország jóvátételi kötelezettségét, amelyet később 132 milliárdra csökkentettek, s ennek utolsó számláját október 3-án kell Berlinnek teljesítenie.

A versailles-i határozatok összeroppantották a demokrácia útjára lépő országot, s nagyban hozzájárultak a nácik hatalomra kerüléséhez. "Vasárnap az utolsó számla is teljesítésre kerül, az első világháború pedig végre, pénzügyileg is véget ér Németország számára" ? írta a legnagyobb példányszámú német napilap, a Bild.

A pénzek nagy része magánszemélyekhez, a nyugdíjkasszákba és vállalati kötvényekbe került a versailles-i szerződés értelmében, amelynek "háborús bűnös" klauzuláját is aláírta Németország. Franciaország a lehető legnagyobb pénzügyi büntetést szabta volna ki Németországra, John Maynard Keynes, Anglia képviselője ezért a jóvátétel aránytalanul nagy mértéke elleni tiltakozásul lemondott. "Az országot nem lehet rendesen kormányozni, ha Németország nem tudja magát finanszírozni" ? jelentette ki Keynes. Jóslata bevált, az 1929-es gazdasági világválság után a weimari köztársaság hatalmas adósságokat halmozott fel, négy év múlva pedig Hitlert kancellárrá választották.