Hagyományai szerint a Néprajzi Múzeum minden évben felidézi Xántus János 1872. március 5-i igazgatóőrré történő kinevezését. Xántus ugyanis az ázsiai expedíciója során gyűjtött hatalmas állattani anyagból, valamint 2500 darabos, párját ritkító borneói etnológiai gyűjteményéből hozta létre a Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztályát, amellyel lefektette a későbbi Néprajzi Múzeum alapjait.
A Néprajzi Múzeum napján a nagyszabású költözés és a világjárvány miatt évek óta nem volt lehetőség bepillantani a múzeumi munka eredményeibe és kulisszatitkaiba. Idén azonban, a 151. évforduló alkalmából, először az új épületben újra személyes programokon vehet részt a közönség.
A közlemény kiemeli a Néprajzi Múzeum 150 éves történetét bemutató, interaktív digitális kiállítást. A Néprajzi Múzeum 150 – Képek, tárgyak, események című tárlat a múzeum történetének minden évéből kiemel egy vagy több eseményt.
Épületek, költözések, kiállítások, jeles személyek, kiemelkedő gyarapodások, gyűjtések, terepmunkák, tudományos teljesítmények vagy egyszerű hétköznapi események elevenednek meg a különböző időszeletekben, és válnak hozzáférhetővé képben, hangban, mozgóképen.
A 150-nel a Föld körül címmel meghirdetett, kalandos családi pontgyűjtő játékban a világ öt táját és a múzeumtörténet főbb állomásait járhatják be azok, akik vállalkoznak egy gyors tempójú, nagy útra. A játékpálya mentén kerámiákon rejtőzködő afrikai állatok, tollkoronát viselő brazíliai indiánok, dunai halászok, ázsiai kincsek és Óceánia különös lakói lesznek kísérőik.
Györffy István néprajzkutató születésének 100. évfordulója alkalmából 1984-ben került a Néprajzi Múzeum Kossuth téri épületének homlokzatára az az emléktábla, amelyet a múzeum új, városligeti épületében a folytonosság jegyében ismét elhelyeznek.
Az ingyenes vasárnapon rendhagyó tárlatvezetéseken is részt lehet venni Őze Áron és Medveczky Balázs színművészekkel,
fellép a Söndörgő és a Momentán Társulat, ezen felül könyvbemutató, előadások, térzene, beszélgetések, mozi, mesematiné és fenntarthatósági workhop is várja a látogatókat. Vasárnap a Néprajzi Múzeum raktárai és restaurátor műhelyei is megnyílnak a látogatók előtt. A múzeum munkatársai a speciális látogatói igényekre is gondolnak: jelnyelvi tárlatvezetésre készülhetnek a siketek és nagyothallók.
Nyitókép forrása: a múzeum Facebook-oldala