Vasárnap zár A nyolcadik templom

Egyéb

Bálint Endre századunk egyik legmisztikusabb művésze. A művész titkának egyik magyarázata Bálint sokoldalúságában rejlik: festő és grafikus volt, de készített objekteket, fotómontázst, kollázst, monotípiát, írt verset, önéletrajzot. A mintegy 350 festmény, kollázs, monotípia, objekt közül számos mű külföldi ? főleg párizsi ? gyűjteményekből érkezett a kiállításra. Bálint művészi korszakait saját művei mellett magyar és külföldi kortársai ? Vajda Lajos, Czóbel Béla, illetve Georges Braque, Marc Chagall, Pablo Picasso, Max Ernst ? alkotásainak bemutatásával, dokumentumokkal, fotókkal, filmekkel, illetve alkotói miliőjével ? párizsi műteremszobájának rekonstruálásával idézi fel a tárlat. Baán László, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója elmondta, hogy a kiállítás apropója egyrészt a galéria magyar művészet meghatározó alakjait feldolgozó sorozatának folytatása, másrészt a centenáriumi esemény: Bálint Endre ugyanis éppen száz éve született.

Május 11-én vasárnap a Bálint finisszázs keretében rendhagyó programokkal várják a látogatókat, ezen a napon a kiállítás 20 óráig látogatható. Az utolsó látogatási nap délelőttjén lesz tárlatvezetés gyerekeknek, 15 órától az Élő MúzeumCafé beszélgetésén búcsúznak a tárlattól, a művektől, az egyik legnagyobb 20. századi magyar művész különleges szellemiségű életművétől. A beszélgetésre hazaérkezik Párizsból Bálint Endre egyik barátja, Bródy Vera báb- és díszlettervező, akivel Alföldi Róbert színész, rendező, műgyűjtő, Kolozsváry Marianna művészettörténész, a kiállítás kurátora beszélgetnek. A beszélgetést Martos Gábor, a MúzeumCafé főszerkesztője vezeti. 17 órakor levetítik Dessewffy Zsuzsa dokumentumfilmjét az Európai Iskoláról és 18 órakor kurátori tárlatvezetés zárja a programsort ? Kolozsváry Mariannal búcsúznak a Bálint Endre kiállítástól.

?A Szépművészeti Múzeum és az MNG egyesülése révén létrejött csodálatos kiállítóegység már bizonyította, hogy kiterjedt nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően a világ legnagyobb festői - például Caravaggio, Cézanne vagy Monet - munkáit is el tudja hozni. De most végre eljutottunk oda, hogy a saját kincseinket is méltó keretben tudjuk megmutatni? ? hangsúlyozta a megnyitón Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

A kiállításhoz egy új, átfogó kutatásokon alapuló monográfia készült, eddig soha nem publikált dokumentumok, fotók, életrajzi adatok, emlékezések, és eddig nem reprodukált művek sorával ? tájékoztatott a Galéria.

A MNG-ban jelenleg Derkovits-életműkiállítást tekinthetnek meg. A tárlat a korszak közép-európai kontextusát rajzolja fel jelentős nemzetközi kölcsönzésekkel.

(Fotó: www.facebook.com/pages/Magyar-Nemzeti-Galéria)