Még vasárnapig él Van Gogh

Egyéb

Eredetileg november 30-án zártuk volna a kiállítást, de a nagy népszerűség miatt három héttel meghosszabbítottuk a tárlatot ? mondta el a Kultúra.hu-nak Ötvös Erika, a kiállítás főszervezője. A kiállítás látogatottságáról pontos adatot nem árult el.

?Egy élettel teli, mozgó, esetenként virtuális képeskönyvet láthatunk, amely a látogatót Van Gogh vizuális világába kívánja belehelyezni. Egy olyan képzőművészeti albumról van szó, amelyet nem kívülről, hanem valóságos térben nézhetnek meg?- magyarázta a tárlatról a kiállítás művészettörténeti vezetője.

Mindössze tíz év alatt, 1880-tól az 1890-ben bekövetkezett haláláig tartó alkotói korszaka alatt születtek meg Vincent Van Gogh világszerte ismert remekművei: változatos önarcképei és csendéletei, A művész szobája (1888), a Napraforgók ( 1887), a Ciprusok (1889), a Csillagos éj (1889), vagy a Hollók a gabonaföldek felett (1890) című festmények.

Az évtized első felében leginkább komor hangulatú képeket és csendéleteket festett, a nyomorban és kilátástalanságban élőket mutatta be sötét tónusokkal. Jelentős változást hozott művészetében, amikor 1886-ban Párizsba költözött, ahol az impresszionista mesterektől megtanulta a világos színek használatát és a tónusok felbontását - így a realista stílus barnás-szürkés színvilágát felváltotta a változatos színekkel játszó, az impresszionista alkotókra jellemző ecsetkezelés.

Van Gogh remekműveinek többsége mégis a későbbi, a provence-i Auvers-ban töltött éveiből származik. Az életének utolsó hónapjaiban készült, döbbenetes erejű alkotások már az expresszionimus "előszelét" jelentik. A holland festőt azonban sokan leginkább a ragyogó színkezelés mestereként tisztelik. Azt viszont kevesen tudják, hogy festményein ma már nem ugyanazokat a színárnyalatokat látjuk, amelyeket a művész eredetileg megalkotott.

David Brooks Van Gogh-kutató és csapata - többek között a festő öccsével, Theóval folytatott levelezései alapján - néhány éve speciális digitális eljárással rekonstruálták Van Gogh 200 festményét. "Van Gogh élő színeket akart megmutatni a képein. Festményei azonban az idő múlásával vesztettek élénkségükből. A digitális eljárásnak köszönhetően a festmények színeit a Van Gogh által megálmodott világban, eredeti élénkségükben láthatjuk" - magyarázta a professzor. A rekonstruált képekből az amszeterdami Beurs van Berlage-ban nyílt kiállítás 2012-ben, s a tárlat május 31-től a budapesti VAM Design Centerben is megtekinthető.

A Van Gogh Álmai kiállítás része 7 darab 3D-s animáció is, amelyek különösen lenyűgöző látványt nyújtanak. A Krumplievők című festményéből készült animáció időrendi sorrendben mutatja be a mű különböző verzióit, vagyis a kompozíció kialakulásának folyamatát, így végigkövethetjük annak megszületését az első vázlatoktól kezdve a végső változatig. A technikának köszönhetően láthatóvá válik a művész játéka a fénnyel és a perspektívával - miközben a kép minden apró részlete elénk tárul.

(Fotó: Csákvári Zsigmond /Kultúra.hu/)