Vaskori bronztükrök Szibériából

Kultpol

A zalaegerszegi múzeum és a Hanti-Manyszi Autonóm Körzet (Oroszország) jugrai múzeuma közötti több évtizedes együttműködés után most első alkalommal mutatnak be szibériai kiállítást Zalaegerszegen - mondta el Molnárné Raposa Irén, a múzeum munkatársa. A nyugat-szibériai Természet és Ember Múzeumban több mint hat évtizede őrzik a kora vaskorból származó 21 tükröt: a gyűjteményből hét bronz és egy ezüst-arany tükröt mutatnak be a Göcseji Múzeumban.

A hét-tíz centiméter átmérőjű, fényesre polírozott kézitükröket feltételezhetően a Kazim, Ljapin és Észak-Szoszva folyók mentén élő pogány népek készítették. Az i.e. 5-4. században az obi-ugorok az elpusztult településeken, temetőkben megtalált tükröket a "tisztítószertartás" után újra használatba vették: az idegen kultúrához tartozó szimbólumokat saját jelképekkel semlegesítették. Véseteket vittek fel azokra a felületekre, ahol látható volt az előző tulajdonos - a sztyeppei szarmata törzsek - eredeti díszítése.

A tükrök metszetein a jelképek mellett gyakran láthatók emberszerű alakok, az istenségek állati - madár, hal -  alakú figurális ábrázolása. A karcolatok Eurázsia ősi művészetéről, az ősi társadalmak néprajzáról, korszakairól és kultúrájáról adnak képet. A szibériai gyűjtemény zalaegerszegi bemutatását az oktatási minisztérium és a megyei önkormányzat támogatja. A kiállítás december 14-ig lesz látható a Göcseji Múzeumban.