Végéhez közeledik a fertődi Esterházy-kastély helyreállításának első szakasza

Kultpol

 
A projekt törzsét alkotó restaurálási feladatok (festő restaurálás, fa restaurálás, belső és külső kő restaurálás, kályha restaurálás és fém restaurálás) az eredeti ütemtervnek megfelelően haladnak csakúgy, mint a kivitelezési feladatok (külső homlokzat felújítás, bábszínháztető rekonstrukció, díszterek építőmesteri munkái, belső udvar és parkoló). A teljes körű befejezés idén tavaszra várható.

Az első ütemmel párhuzamosan végzik a 2011 tavaszán aláírt újabb támogatási szerződéssel lekötött, közel kétmilliárd forint költségű munkálatokat. Ennek során többek között restaurálják a kínai lakk kabinetet, a fogadótér és a porcelánszoba falképeit, elvégzik a télikert szintsüllyesztését, a gránátos házak homlokzati felújítását, elkészül a fogadóépület, amelyben az üzemeltetéshez kapcsolódó funkciók mellett szolgáltató és vendéglátó terek létesülnek, és helyreállítják a Bábszínház?Narancsház épületegyüttesét, valamint a hozzá kapcsolódó földszintes szárnyat is.

Ugyancsak idén kezdődik a magyar Versailles-nak is hívott épület három fontos parkrészének, az angolkertnek, az északi park nyugati területének és a rózsakertnek a revitalizációja, amelyre 200 millió forint áll rendelkezésre. Ez utóbbiban a helyreállítás után 20 000 rózsatő pompázhat, a magyar rózsafajták legteljesebb gyűjteményének adva helyet. A második ütem és a park rendezésének munkálatai várhatóan 2013-ban zárulnak.

 
Hammerstein Judit és a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vezetői áttekintették a kastélyegyüttes felújításának és fejlesztésének további lehetőségeit. A kész projekttervek között van a főépület melletti kiskastély önálló rendezvényközponttá alakítása, a Mária Terézia lakosztály helyreállítása (a királynő 1773-as vendégeskedése során a fejedelmi pompával kialakított első emeleti részben szállt meg), valamint az ?Eszterházi tündérkert? terv, amelynek során gyermekmúzeum és műhelykomplexum létesülne ?vizes? foglalkoztatóval, a távol-keleti hagyományokra építő kínai kézműves teremmel és kreatív játszóházzal.

Szintén az Új Széchenyi Tervben rendelkezésre álló forrásokat céloz meg a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.-vel együtt kimunkált terv, amely a kastélytól délre elterülő történeti parkrész, a Lés-erdő és a kastélypark közös hasznosításának kialakítását célozza meg.

A magyar épített örökség egyik kiemelkedő, jelentős szellemi örökséget is hordozó műegyüttese, a fertődi Esterházy-kastély eddig mintegy 4 milliárd forint támogatást nyert. Amennyiben az újabb projekttervek is sikeresek lesznek, Fertőd?Eszterházán 2013-ig mintegy 5 milliárd forintos helyreállítási és fejlesztési beruházás valósulhat meg. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkársága támogatja a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának projektszemléletű munkáját, mivel a kastély rehabilitációja úgy szolgálja az értékek megőrzését és hasznosítását, hogy párhuzamosan turizmust fejleszt, munkahelyeket teremt, és az egész térség fejlődésére pozitív hatást fejt ki.