Vérdíjat tűzhettek ki Martin Luther King fejére

Kultpol

James Earl Ray éppen cellájában ült, amikor a fülébe jutott, hogy a jelenleg is működő szélsőséges rasszista szervezet fizetni is hajlandó lenne azért, ha valaki meggyilkolná az elismert fekete polgárjogi harcost. A könyv szerzői szerint a Ku Klux Klant úgy kellett elképzelni a hatvanas években, mint egy az al-Kaidához működő szervezet, amely pénzt gyűjt ahhoz, hogy "szent háborút" folytathasson a feketék ellen.
 
Már régóta gyanítják, hogy a King-gyilkosság mögött szélesebb körű összeesküvés lehetett, még ha a KKL érintettségét az FBI ki is zárta. A korábban nem ismert FBI-dokumentumok azonban teljesen más képet festenek az 1968-as eseményekről ? derül ki a Stuart Wexler?Larry Hancock szerzőpáros új könyvéből.
A két történész azt állítja, hogy King gyilkosa, Ray 1967-ben éppen egy missouri börtönben töltötte a fegyveres rablásért kiszabott büntetését, amikor értesült az összeesküvésről. A tervet a Mississippi Fehér Lovagjai, a legveszélyesebb rasszista csoport szőtte. A könyv azt sugallja, hogy Ray a 100 ezer dolláros vérdíj hatására kezdett szervezkedni, s miután a börtönből megszökött, 1968 áprilisában egy memphisi motelnél lelőtte Kinget. Két hónappal később, a londoni Heathrow repülőtéren fogták el, így már nem sikerült Nagy-Britanniába menekülnie; 1998-ban, hetvenéves korában hunyt el a börtönben.
 
Wexler és Hancock Ray cellatársával, Donald Nissennel beszélt, aki a vérdíjról egy a Dixie maffiához közel álló fogolytól hallott. A könyv elsőként ír a King elleni 1964-es merényletről, amelyet szintén a Fehér Lovagok terveztek; ez állítólag azért hiúsult meg, mert a szervezet nem volt hajlandó a kért 13 ezer dollárt megfizetni az önjelölt bérgyilkosnak.