Vérszívó várúrnő a levéltárban

Kultpol

A levéltár (amelynek programjait Trostovszky Gabriella mb. főigazgató-helyettes és munkatársai, elsősorban a Kutatószolgálati és Tájékoztatási Osztály dolgozói szervezték meg) láthatóan valamennyi korosztályra gondolva szervezte meg az estét: a legkisebbek a korabeli céhes élettel ismerkedhettek: inasfelvételre lehetett jelentkezni, mesterlegények és -leányok képzése folyt a következő mesterségekben: compactor, herold és scriptor; mesteravatás. Az újdonsült mesterek nevét a céhmester feljegyzte a levéltáros céh nagykönyvébe.

A Kulturális Kaszinó asztalai mellett a látogatók játékos formában mérhették fel tudásukat. A különféle kérdések megválaszolásával szerzett zsetonokat az emeleti kutatóteremben, a rulettasztalok mellett sokszorozhatták meg a szerencsés játékosok. Az így nyert zsetonokat értékes tárgyakra vagy különleges, személyre szabott levéltári programokra válthatták be. Emellett bárki megtekinthette a Levéltári Vízjeltitkok című kiállítást, amely áttekintést adott az elmúlt századok papír- és vízjelkincséről. A kiállításhoz tárlatvezetést is biztosítottak a szervezők, akik igény szerint épületvezetéssel is várták az érdeklődőket, angol és német nyelven is.

Az este főszereplője azonban Báthory Erzsébet volt (őt és férjét, Nádasdy Ferencet a levéltár jelmezbe öltözött munkatársai, Kaszás Marianne és Laczlavik György személyesítették meg). 18.00 és 18.30 óra között került sor Lengyel Tünde (Pozsony) és Várkonyi Gábor (Budapest) Báthory Erzsébet. Egy asszony élete című kötetének bemutatójára. A könyvet, amelyet a General Press Kiadó jelentetett meg, a két kiváló történész Život a smrt? címen Szlovákiában is kiadta, emellett ők ketten voltak a Juraj Jakubisko rendezte film történész szakértői, nekik köszönhető, hogy a rendező egyéni értelmezése szerint feldolgozott szerelmi szál történeti háttere hiteles.

A kiadványt, amelyet a kiadó jóvoltából 10%-os kedvezménnyel a helyszínen meg lehetett vásárolni, Katona Csaba levéltáros mutatta be, aki 19 és 20 óra között a két szerzővel folytatott beszélgetést a kötetről és Báthory Erzsébetről a levéltár Lovagtermét teljesen megtöltő érdeklődő közönség előtt. A vendégek a szerzők révén megismerhették a legendák révén szörnyetegként ábrázolt főúri asszony valódi alakját, de számos más érdekességet is megtudhattak a XVI-XVII. századról, a legenda keletkezéséről, a kötet elkészültének kulisszatitkairól stb.

Ugyancsak telt ház előtt került sor végül este 21 órától Katona Csaba előadására, aki részben a kötetről, részben a Magyar Országos Levéltár működéséről beszélt a hallgatóságnak. Ugyanakkor a MOL könyvtára a fenti programokhoz kapcsolódóan Báthory Erzsébettel és magyar bűnperekkel foglalkozó kiadványokat mutatott be kamarakiállítás keretében.