A Vidoron, azaz a VIdámság és Derű ORszágos seregszemléjén, Közép-Európa legnagyobb ingyenes világzenei fesztiválján 9 nap alatt 70 helyszínen mintegy 400 programot láthatnak a látogatók.
Csabai Lászlóné, Nyíregyháza megyei jogú város polgármestere fontosnak tartja a rendezvény magas művészi értékét, és egyben a populizmusát, hisz a Vidor azokat is meg tudja szólítani, akik nem biztos, hogy megengedhetnek maguknak egy színházjegyet. Nekik is szólnak az utcai rendezvények, amelyek ?ugyanolyan művészeti értéket képviselnek?, mint a beltéri előadások.
Csabai Lászlóné kiemelte: idén a nyíregyházi főiskola kollégiumainak felújításával, háromcsillagos hotelnek megfelelő színvonalon a város már ezerfős szálloda-kapacitással rendelkezik, így megoldódtak az elmúlt évek szálláshely-problémái.
A programokról szólva Tasnádi Csaba, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója elmondta, a fesztivál egyik gerincét a színházi versenyprogram adja: hét nagyszínpadi és hét kamaraelőadást láthat a nagyérdemű.
A háromtagú színházi zsűri elnöke Jókai Anna írónő lesz. A budapesti színházak közül között a budapesti Katona József Színház, az Örkény Színház, az Új Színház, a Radnóti Miklós Színház, a József Attila Színház, a vidéki intézények közül a Miskolci Nemzeti Színház valamint a Soproni Petőfi Színház lép fel egy-egy vígjátékkal a nagyszínpadon. A kamaraszínpadokon az alternatív társulatok kapnak helyet, Pintér Béla és társulata, a Stúdió K, valamint a Pinceszínház. A kicsiket bábszínház szórakoztatja.
A színházigazgató megemlítette, a szervezők nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy azok is színvonalas minőséghez jussanak, akik a belépő ellenében megtekinthető színházi előadásokra nem tudnak bejutni. Ezért a főtéren minden nap két élő koncertet tartanak, valamint egy-egy filmet vetítenek az elmúlt év magyar filmvígjáték-terméséből. A fesztivál programjainak 90 százaléka, így ezek a szabadtéri programok is ingyenesek lesznek.
Tasnádi Csaba kiemelte, hogy a Vidor Fesztivál a míves szórakoztatás méltó seregszemléje, a nagy nevettetők bemutatkozási lehetősége.
A tavaly 150 ezer látogatót vonzó rendezvény világzenei felhozataláról Szabó Tamás programigazgató számolt be.
A rendezvény sztárvendége az észak-afrikai Maliból származó Oumou Sangaré, aki új lemezét népszerűsíti. Először jár Magyarországon az "új flamencónak" nevezett stílust játszó Canteca De Macao spanyol zenekar.
Fellép továbbá a gipsy swinget játsszó holland Trio Rosenberg, az argentin tangókirály, Juan Carlos Cáceres, valamint az olasz cigány bulizenenét játsszó Acquaragia Drom. A magyar formációk közül a Sebő Együttest, Bognár Szilviát és Zenekarát, a Csík Zenekart és Lovasi Andrást emelte ki, valamint az Oláh Gipsy Allstars fellépését, ahol a Romano Drom, a Szilvási Gipsy Folk Band és a Ternipe 15 zenésze muzsikál együtt.
Szabó Tamás elmondása szerint a Vidor fesztivál zenei programja Magyarországon kizárólag a Sziget fesztivál világzenei színpadának programjával mérhető össze. A fesztivál Suli-buli programja során 14 iskolába viszik el a világzenét így segítve a fiatalok toleranciaküszöbének befolyásolását. A Vidor fesztivál kórházakba, szociális intézményekbe, sőt, még börtönökbe is ellátogat.
A programigazgató a képzőművészeti programok közül kiemelte az Antal-Lusztig-gyűjteményből válogatott Gulácsy Lajos-tárlatot, valamint Fehér László kortárs festőművész kiállítását.
A kísérőrendezvények közül a megyei könyvtárban tartott irodalmi kávéházat és az éjszakai Dumaszínházat említette.
Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke hozzátette, a Vidor 2002-es elindítása óta folyamatosan olyan értéket hoztak létre Nyíregyházán, amely rátette a fesztiváltérképre a várost és a megyét, és a fesztivál földrajzilag is tovább terjeszkedik: a megyeszékhelyen kívül további 38 nyírségi településen lesznek rendezvények.
Az elnök sikerként értékelte, hogy a fesztivál felvételt nyert a negyven tagú európai világzenei fesztiválok szövetségébe is.