Százkilencvenkét éves lett a világ legidősebb szárazföldi állata

Tudomány

Jonathan, a Seychelles-i óriásteknős Szent Ilona szigetén él, már vak, és elvesztette a szaglását, de még mindig aktív.

Jonathan, a Seychelles giant tortoise, believed to be the oldest reptile living on earth with and alleged age of 185 years, crawls through the lawn of the Plantation House, the United Kingdom Governor official residence on October 20, 2017 in Saint Helena, a British Overseas Territory in the South Atlantic Ocean.
GIANLUIGI GUERCIA / AFP
Jonathan 2017-ben, 185 évesen. Fotó: Gianluigi Guercia / AFP

Jonathan, a Seychelle-i óriásteknős, 192 éves születésnapját ünnepelte december 4-én – legalábbis hivatalosan. A világ legidősebb szárazföldi állataként ismert teknős életkorát ugyanis nem lehet biztosra tudni, csak becsülni. Amikor 1882-ben Szent Ilona kormányzójának ajándékozták,  Jonathan már teljesen kifejlett volt, tehát legalább ötvenéves lehetett, de egyes kutatók szerint még idősebb lehet.

Jonathan nemcsak korával, hanem történelmi „szemtanúként” is lenyűgöző.

1832-ben, feltételezett születésekor alapította meg Széchenyi István a Hídegyletet, ekkor szűnt meg az angol gyarmatokon a rabszolgaság, ebben az évben hunyt el Johann Wolfgang von Goethe és született meg Gustave Eiffel.

Jonathan élete során tanúja volt a bélyeg feltalálásának, a telefon és a fényképezés megszületésének, két világháborúnak, valamint a Szovjetunió felemelkedésének és bukásának. Viktória királynő uralkodása alatt már Szent Ilona szigetén bóklászott, ahol ma is szabadon kószál a kormányzó házának kertjében. Ez az a sziget, ahová Napóleont 1815-ben száműzték. 

Bár Jonathan vak, és elvesztette szaglását, egészségi állapota jó. Az óriásteknős híres energikus természetéről, és még most is élénken mutat érdeklődést társai, Emma és Fred iránt. Helyi ikonként Jonathan a sziget ötpennys érméjén is szerepel.

Jonathan hosszú életének titka részben a teknősök evolúciós adottságaiban rejlik. A kutatások szerint az óriásteknősök sejtjei hatékonyan küzdenek az öregedéssel és a rákkal szemben, valamint a védelmet nyújtó páncéljuk is segíti őket abban, hogy tovább éljenek. Az őshonos Seychelles-i teknősök általában 150 évig élnek, de Jonathan messze felülmúlta az átlagot.

Szent Ilona büszke Jonathanra, aki nemcsak a történelem része, hanem az emberiség és a természet kapcsolatának szimbóluma is. Ha minden jól megy, Jonathan hivatalosan is beléphet harmadik évszázadába, bizonyítva, hogy a lassúság nemcsak erény, hanem néha maga az örökkévalóság.

A cikk forrásai itt és itt olvashatók.