A magyar turisták által is jól ismert buddhista templomot a XVII. században élt I. Ráma (1737-1809) építtette és III. Ráma (1788-1851) újíttatta fel. Az utóbbi utasítására vésték márványba a buddhista tantételeket, irodalmi alkotásokat, hagyományos gyógymódokat és jógaállásokat.
A táblákat azután a templom falaiban helyezték el. Az ábrákat rizspapírra satírozva sokszorosították és fűzték könyvbe. Nem mellékesen a Vat Po volt Sziám első szabadegyeteme is. A templom ma elsősorban a hatalmas és csodálatos fekvő Buddha-szobráról és a templom keretén belül működő hagyományos thai masszást oktató iskolájáról híres.
Az UNESCO az 1990-es évek elején indította el a világemlékek lista programját azzal a céllal, hogy meggátolja az értékes dokumentumok feledésbe merülését. Az ázsiai térség számos alkotása, egyebek között a kínai hagyományos népzenei hangarchívum és az 1986-os Fülöp szigeteki népforradalom rádióadásai szerepelnek a listán.
A márványtáblákon kívül Thaiföld még az V. Ráma király (1853-1910) rabszolgaságot megszüntető rendeletét kérvényezte a világemlékek listájára felvenni.
(Múlt-kor/MTI)