A 2011-ben első ízben megrendezett, minden addigi elképzelést felülmúló, nagy sikerű ?100 Thousand Poets for Change? a világ eddigi legnagyobb költészeti eseménye, melyen költők, írók, zenészek és más művészeti ágak képviselői lépnek fel ? költészeti művekkel. Műveikben saját szűkebb környezetük, társadalmuk, régiójuk aktuális problémáira reflektálnak, és kiállnak a legfőbb értékek, a béke, különböző vallások, világnézetek, etnikumok békés egymás mellett élése mellett, a rasszizmus, a cenzúra és a környezetszennyezés ellen, a változásért.
Milyen változásról van szó? Arról a változásról, amit Mahatma Gandhi úgy fogalmazott: ?Te magad légy a változás, amit látni akarsz a világban!?. ?Arról a változásról, amelyet egy költő, író, zenész vagy képzőművész a műveivel előidézhet közvetlen és tágabb környezetében? - olvasható a 100 Thousand Poets for Change filozófiája az esemény website-ján.
Magyarországon a meghívott művészekre bízták, hogyan értelmezik a változást, milyen ügy mellett állnak ki, milyen változást várnak. 2013-ban a Gödör Klub vállalta, hogy szervezője és egyben helyszíne lesz a világ ez évi nagy költészeti eseményének. Tervek szerint délután háromtól hajnali egyig tart majd a felolvasás. Költők, performerek, dalköltők, slamköltők és zenészek fognak tíz órán át verselni, előadni, miközben élő kapcsolatban leszünk a világ más költészeti eseményeivel is. A monstre vállalkozás nonprofit. Idén? többek között ? Garaczi László, Erdős Virág, Hobo, Lackfi János, Kovács András Ferenc, Simon Márton, Závada Péter, Csider István Zoltán és Müller Péter Sziámi is ott lesznek. A fellépők teljes listája itt olvasható.
A magyarországi program szervezői ? a Gödör Klub, valamint a projektgazdák, Gyukics Gábor, Bárdos Deák Ágnes és Nagy Gabriella ? nem kívánnak semmilyen szervezetet, orgánumot vagy fórumot képviselni, a fellépőik szimpátiától, gondolkodástól és bármiféle hovatartozástól függetlenül jönnek, a költészetért és közös jövőnkért.
A meghívottak félórás blokkokban adják elő produkcióikat. A zenészeken és táncosokon kívül Magyarországon élő külföldi költőket és műfordítókat is várnak, akik idegen nyelven adják elő választott művüket.
A 2011-ben a budapesti Műcsarnokban tartott első rendezvény a világ eseményeinek sorában a legnagyobb volt, 10 órán át több mint 100 művész lépett fel, a felolvasásokat és más produkciókat élő közvetítésben élvezhették az érdeklődők az interneten, és skype-on Michael Rothenberg, az esemény ötletgazdája és főszervezője is üdvözölte a magyar fellépőket. 2012-ben a Petőfi Irodalmi Múzeumban megismétlődött a "csoda", több mint 100 fellépővel, 11 óra felolvasással és zenével. Tavaly ilyenkor az egész világon több mint 115 országban közel 700 eseményre került sor.
(Forrás: