Világraszóló magyar zene

Egyéb

?Kormány a magyar zenét ily módon még nem tüntette ki? ? kezdte Batta András, arra utalva, hogy Márton István, a Zsolnay Kulturális Negyed igazgatója, aki moderátorként irányította a beszélgetést, gratulált az újdonsült kinevezéshez. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora ugyanis a komolyzene kormánybiztosaként fog tevékenykedni a következő egy évben. ?Az az érték, amely a magyarországi zenei életben jelen van méltán nevezhető világraszólónak? ? hangsúlyozta Batta András, aki arra is kitért: hiába ismernek el minket az országhatárokon kívül, a nemzetköziség felé bástyát emeltünk, el vagyunk szigetelve, ezért nyitott projektekbe kell kezdeni.

A zenei intézmények és menedzsmentek tapasztalatai és fesztiválszervezési praktikái című kerekasztal-beszélgetésen nem csupán a komolyzenéről, hanem a könnyűzenei fesztiválokról is szó esett. ?A szervező közvetít egy viszonylag egyértelmű értékrendet, amely fesztiválonként más-más szegmensét fedi le a zenei műfajoknak. A Balaton Sound például az elektronikus zene kedvelőinek szól, a VOLT-ot egy családiasabb programnak szánjuk, ami a Sziget első éveire emlékeztet. A Sziget pedig szinte meghatározhatatlan: egy mindent magába foglaló összművészeti rendezvény? ? mondta el Berta András, a Sziget Fesztivál nemzetközi kapcsolatok igazgatója. Közép-Európa legnagyobb fesztiválja kapcsán megjegyezte: a szabadság érzése a legvonzóbb eleme, hiszen számos zenei műfaj és művészeti ág megjelenik benne. A szórakoztatás mellett pedig a kulturális export előmozdítójaként, és turisztikai bevételeket generálójaként is tekinthetünk a Szigetre, hiszen 70 országból érkeznek a programjaira.

Gőz László, a Budapesti Music Center igazgatója kiemelte: a popzene átvitele a határon nyelvi kérdés, majdnem lehetetlen vállalkozás. A klasszikus zenénk ellenben képes külföldön is megmutatkozni: ?Eötvös Péter zeneszerző évente körülbelül 200 ezer ember előtt lép fel szerte a világban. Egy év alatt fele annyi nézőhöz ér el, mint a Sziget egy hét alatt. Ez több mint biztató? ? jegyezte meg a beszélgetésnek helyet adó intézmény vezetője.

Weyer Balázs újságíró hangsúlyozta: a nép-és világzene könnyebb helyzetben van, hiszen ezekben  a műfajokban a hátrány ? az eltérő nyelv ? előnnyé válik, a zene sajátja lesz. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a fesztiválok nagyrésze fogja be a zenei közönséget, és szponzorokat találni, értékesíteni is könnyebb egy hasonló programmal: a fesztiválok alatti szinten azonban űr van. ?Azt is meg kell gondolni egy szervezőnek, hogy a programokból, mi az, amit elérhetővé tesz az interneten. A feltöltés ugyanis jó marketingből könnyen válhat csapdává? ? hangsúlyozta Márton István. Berta András ezzel kapcsolatban megjegyezte: minden fesztiváljukról igyekeznek élő közvetítést adni, szerintük ugyanis az élőzene varázsa még mindig behívja a potenciális közönséget a gép elől.