Vincze Máté: Még az első félévben bejelentések várhatók a könyvtári programok támogatásáról

Kultpol

Az olvasók és a kölcsönzött dokumentumok, valamint a könyvtári programokon részt vevők száma is nő a Könyvtári kihívás program hatására – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára.

Cím
Sajtótájékoztató a Könyvtári Kihívás programról Kétpón

Szöveg
Kétpó, 2025. február 20. Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára beszédet mond a Könyvtári Kihívás programról tartott sajtótájékoztatón a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Kétpón 2025. február 20-án. Mellette László Anikó könyvtárvezető. MTI/Koszticsák Szilárd

Azonosító
D_KOS20250220008
Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára beszédet mond a Könyvtári kihívás programról tartott sajtótájékoztatón. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Vincze Máté a gyulai Mogyoróssy János Városi Könyvtárban tett látogatása során felidézte, a kulturális minisztérium tavaly év végén hirdette meg a programot, amelynek fő célja a „hatalmas magyar kulturális kincs” minél több magyarral való megismertetése, aminek egyik kiváló eszköze az olvasás. A program célja további – akár fiatal – olvasók bevonzása, illetve szeretnék, ha a békéscsabai és a gyulai könyvtár aktív lenne a határon túli magyar közösségekben is.

„Gyulán és Békéscsabán ez földrajzi adottság is, Románia schengeni csatlakozásával ez egyszerűbbé is vált” – tette hozzá. A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy Gyulán és Békéscsabán évtizedek óta kiemelkedő minőségűek a könyvtári szolgáltatások, mindkét helyen van minősített könyvtár. Tapasztalataik szerint azonban még ezek a könyvtárak is tudják növelni az olvasóik, illetve a programokon részt vevők számát, Gyulán például éves alapon 25 százalékkal nőtt a programokon részt vevők száma. Emellett szépen nő a 14 év alatti fiatal olvasók száma is, ami – jegyezte meg – nem is csoda, hiszen minisztériumi támogatással felújították nemrég a gyermekkönyvtári részleget. Ezek jó tendenciák, arra biztatják a könyvtárosokat, hogy ne csak passzív szemlélőként, hanem aktívan próbálják tovább katalizálni ezt a folyamatot – húzta alá a helyettes államtitkár.

Több mint 16 milliárdot költenek évente a könyvtári rendszerre

Vincze Máté kitért arra is, hogy Magyarországon több mint 3900 könyvtár van, a szolgáltatás minden településen elérhető, országszerte kiemelkedő a könyvtári szolgáltatások minősége. Éves szinten több mint 16 milliárd forintot költenek „erre a robusztus rendszerre”.

A látogatás – amelynek Békés vármegye a negyedik állomása volt – célja a jó gyakorlatok gyűjtése is, továbbá a könyvtári szolgáltatások, programok további fejlesztéséről való közös gondolkodás. Mint mondta, országszerte nagyon népszerűek a könyvbemutatók, az író-olvasó találkozók és a különböző közösségi programok, ezeket szeretnék továbbfejleszteni a jövőben. Arra a kérdésre, hogy várható-e ilyen programokra pluszforrás biztosítása a könyvtáraknak, Vincze Máté úgy fogalmazott: „várhatóak bejelentések ez ügyben még az első félévben”.

Dézsi János, a gyulai Mogyoróssy János Városi Könyvtár igazgatója elmondta, idén év elejétől a 25 év alattiak ingyenesen iratkozhatnak be a bibliotékákba, ezt a lehetőséget különböző plakátokkal és kisfilmekkel szeretnék ismertebbé tenni. A programok szervezésében pedig együttműködnek különböző szervezetekkel, például a helyi Arany János Művelődési Egyesülettel vagy a MAPON Gyulai Magyar-Japán Kulturális Egyesülettel, amely a közelmúltban japánkertet alakított ki az intézmény udvarán.

Görgényi Ernő, Gyula polgármestere a látogatás végén kiemelte: a gyulai könyvtár megjelenésében is méltó kulturális jelentőségéhez, és olyan népszerű programokat szervez, amelyek „méltó tartalommal” töltik meg.