(MTI) - A tárlat több mint 800 képet tartalmaz - ismertette Káli Csaba, a Zala Megyei Levéltár igazgatóhelyettese. Az újszerű vállalkozást saját forrásaiból valósította meg az intézmény, amelynek internetes oldalán az egyes kiállított tárgyakat, dokumentumokat, képeket részletesen is bemutatják.
Káli Csaba beszámolt arról, hogy tavaly 111 millió forintból gazdálkodott a levéltár, amely a költségvetési támogatások mellett pályázati forrásokból és egyéb pénzeszközökből teremtette elő működési költségeit. A zalai intézményt egyre több ügyfél keresi meg dokumentumokért, így tavaly már több mint 900-an vették igénybe a levéltár szolgáltatásait, a kutatószolgálatnál pedig 1444 kutatási feladatot végeztek el. Emellett három könyv kiadásánál bábáskodott a Zala Megyei Levéltár.
A Zala Megyei Levéltár igazgatója, Molnár András a 2008-as terveket ismertetve elmondta, hogy folytatódik a digitalizálás továbbra is saját forrásból. Idén két adatbázis létrehozását tervezik. A több mint 10 ezer zalai nemes 1845-ös összeírásának adatait dolgozzák fel és teszik elérhetővé a világhálón. Ugyancsak internetre kerül majd az 1829-es hasonló nemesi összeírás képileg digitalizált dokumentumokat, mikrofilmeket tartalmazó változata.
A zalai levéltár a reneszánsz évéhez csatlakozva tudományos konferenciát tervez Mátyásról, kiadványaiban pedig az 1500-as évek Zalavár környéki okleveleit és a zalai cigányság XVIII. századi történetét szeretnék feldolgozni. A tavaly szeptemberi zalaegerszegi Batthyány emlékkonferencia anyagát, a zalaegerszegi hatodik honvéd huszárezred történetét és a ma Szlovéniához tartozó Muravidék történelmi olvasókönyvét ugyancsak kötetben jelentetik meg 2008-ban - közölte Molnár András.