Virtuális másolatokkal mentik az ókori romokat

Kultpol

A város a Vezúv 79-es kitörésekor pusztult el, és villái, illetve egykori utcái évszázadokra vulkáni üledék alá kerültek. Walter Ferrara, a MAV vezető kurátora szerint a mostani a projekt a terület sötétben történő felkereséséhez hasonlóan működik, azaz megpróbálják kitölteni a hiányzó részeket is.
 

A BBC tudósítása szerint egy római városkánál nem is találhattak volna jobbat a projekt beindításához, hiszen a rekonstruálásában nagyon sok részletet ismerünk más forrásokból is. Ennek ellenére nem kell csodát várni: a virtuális múzeumban részben ugyanúgy csak romokat láthatunk, mintha a szabadban sétálnánk. A megközelítés erejét az új technológia adja: a romokat ugyanis pár mozdulattal mi magunk is élővé varázsolhatjuk - ahogy azt a BBC videója is bemutatja.

Ebben rejlik a virtualitás igazi ereje: ha ugyanis a látogatók inkább ezt az intézményt keresik fel a valódi romok bejárása helyett, akkor sikerült komoly lépést tenni az állagmegóvás felé is. Éppen ezért az archeológusok is támogatják a projektet, hiszen így több, a turizmus miatt katasztrofális állapotba került helyszínt őrizhetnek meg az utókornak. Ráadásul az olasz kormányzat egyre csökkenő örökségvédelmi büdzséje is ezt a megoldást erősíti, hiszen a virtuális múzeum fenntartása jóval kevesebbe kerül, mint egy valódi intézmény állandó rekonstrukciója.