A petíciós bizottság egy hónap alatt kétezer aláírást gyűjtött össze, s az önkormányzat délután döntött a népszavazás kiírásáról. "A városi tanács ülésen jelenlévő 18 képviselő közül 17-en támogatták a kezdeményezést, egy ellene volt" ? állapította meg Halász. A város történelmi nevének visszaállításáról a lakosság március 10-én, az idő előtti szlovákiai parlamenti választás napján mondhat véleményt.
Halász emlékeztetett: 1991-ben már lezajlott egy népszavazás a Gúta városnév visszaállításáról. Bár a résztvevők több mint 90 százaléka igent mondott rá, az akkori belügyminisztérium nem tartotta tiszteletben a lakosság véleményét és a változást elutasította. "Szeretném hangsúlyozni, hogy csak a történelmi hibát szeretnénk jóvátenni, s egyáltalán nem érdekünk az amúgy is feszült szlovák-magyar kapcsolatok kiélezése" ? húzta alá az aktivista.
A mintegy 11 ezer lakosú Gútán a magyarok aránya 80 százalék körül van. "Érdekes, hogy bár a várost állítólag Ján Kollár költőről nevezték el, hivatalnoki hiba folytán a név Kolárovo lett, s nem Kollárovo" ? jegyezte meg Halász.
Dél-Szlovákiában több tucatnyi olyan magyarok lakta település van, amelyek 1948 után szlovák történelmi személyiségekről kapták nevüket. Az 1989-es rendszerváltás után több településnek ? Safárikovóból például újra Tornalja lett ? már sikerült visszaszereznie történelmi elnevezését.