Egy magyar gimnazista is eljutott a Tudás jégtörőjével az Északi-sarkra

Mi, Magyarok

Véget ért a Roszatom támogatásával megrendezett nemzetközi északi-sarki expedíció. A Tudás jégtörője elnevezésű projekt több mint hetven ifjú felfedezője, köztük a Magyarországot képviselő Varga Levente visszatért Murmanszk kikötőjébe.

Varga Levente. Fotó forrása: Varga Levente / Facebook
Fotó forrása: Facebook/Varga Levente

A Roszatom az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) elnevezésű atomjégtörőn a résztvevők augusztus 13-án indultak és augusztus 17-én érték el az Északi-sarkot, ahol kitűzték nemzeteik lobogóit. Az ötödik alkalommal megrendezett és először nemzetközivé vált expedíció, amely a Tudás jégtörője nevet viselte, olyan tudományos és oktatási projekt, amelynek célja a nukleáris iparral kapcsolatos természettudományos ismeretek és technológiák népszerűsítése, a tehetséges gyermekek felkutatása, támogatása, képességeik fejlesztése. A projektet az orosz Atomenergetikai Információs Központok (AEC) hálózata szervezte a Roszatom támogatásával és az orosz tudományos ismeretterjesztő társaság, a Znanie közreműködésével – írták. Az expedíció résztvevőinek gazdag programot szerveztek: voltak tudományos előadások, mesterkurzusok, kísérletek, tudományos játékok, filmvetítések és számos más érdekes program is.

Ruszlan Szaszov, az atomjégtörő kapitánya a közlemény szerint elmondta, hogy az expedíció tagjai 2979 tengeri mérföldet tettek meg az atomjégtörőn. A gyerekek felfedezték az Északi-sarkot, megtekintették a Ferenc József-föld lenyűgöző tájait, jéghegyeket, rozmárokat és bálnákat láttak.

A közlemény idézi Varga Leventét – a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulóját –, aki Murmanszkba érkezése után elmondta, nagyon hálás, hogy részese lehetett ennek a kivételes kalandnak, és reméli, hogy egyszer még visszatér a sarkvidékre.

A Roszatom támogatásával megvalósult projektben az orosz diákok mellett Bangladesből, Dél-Afrikából, Fehéroroszországból, Indiából, Irakból, Kazahsztánból, Kamerunból, Kínából, Kirgíziából, Magyarországról, Mongóliából, Örményországból, Tunéziából és Üzbegisztánból érkezett fiatalok vettek részt.

Oroszország a világ egyetlen olyan országa, amely atomjégtörőkkel rendelkezik. A Roszatom 2018 óta üzemeltetője az északi hajózási útvonalnak, amelynek fejlesztése az orosz állami atomenergetikai vállalat prioritásai közé tartozik – írták. Az orosz atomjégtörő-flotta 7 egységből áll, élén a legújabb generációt képviselő három univerzális atomjégtörővel, az Arktikával, a Szibírrel és az Urállal. A korábbi generációhoz tartozik az 50 Let Pobedi, amely a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő. Párja a Jamal, valamint két kisebb atomjégtörő, a Tajmir és a Vajgacs a flotta tagja - áll a közleményben.