Alissandra Cummins, az ICOM elnöke mellett az Interpol képviselője, Peru bécsi nagykövete, valamint szakértők terjesztették elő a listákat, amelyek képet adnak az illegális kereskedelem által különösen érintett tárgyakról. A nemzetközi szervezet korábban Afrikáról, Latin-Amerikáról és Irakról állított össze "vörös listákat".
Az Afganisztánról és Peruról most kiadott figyelmeztetésben az ICOM felhívta a figyelmet arra, hogy e két ország hosszú időn át szenvedett fegyveres konfliktusok vagy nehéz gazdasági helyzet következtében. Az ilyen ingatag helyzetekben jól szervezett hálózatok rendkívül nagy nyereséget érhetnek el kulturális javakkal folytatott illegális kereskedelemmel.
Az Afganisztánról készített "vörös lista" egyebek között történelem előtti indo-görög és buddhista, illetve iszlám korból fennmaradt kulturális tárgyakra vonatkozik, mint például az i.e. harmadik évezredi agyagedények, valamint ereklyék vagy buddhista szobrok. A perui lista is különleges értékkel bíró kulturális javakat - a különféle kerámiák és textíliák mellett múmiákat és emberi csontokat - sorol fel, amelyeknek az országból való kivitelét és eladását mind a hazai törvényhozás, mind pedig a nemzetközi jog tiltja.
Az értékes tárgyak eltűnése nemcsak a tudományos kutatást akadályozhatja, hanem könnyen elveszhetnek a népek identitásának láncszemei is. Mindenek előtt az illegális kereskedelem megakadályozásában kell aktívnak lenni, tekintettel arra, hogy mindenki büntethető, aki ilyen tárgyakat megvásárol.
A "vörös listák" segítségével könnyebben azonosíthatják a szóban forgó tárgyakat; az ICOM ennek érdekében szorosan együttműködik az Interpollal és a Nemzetközi Vámszövetséggel - mutatott rá Anita Gach, az Interpol szóvivője.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)