Robert Anthony Plant 1948-ban West Bromwichben, a Birmingham melletti bányavidéken jött a világra, gyermekkorát Halesowen és Kidderminster környékén töltötte. Hamar érdeklődni kezdett a rádiókban sugárzott rock and roll zene iránt, tízévesen Elvis Presley szeretett volna lenni, 14 évesen pedig már különböző blues bandákban énekelt. Szívesen olvasott misztikus és fantasztikus regényeket, érdekelte walesi-roma származása, valamint a családi kirándulásokon látott kastélyok és a hidak története. Ekkor lett kedvenc írója a földije, J. R. R. Tolkien, akinek A Gyűrűk Ura című regénye Plant sok szerzeményét inspirálta. Zenei tehetségét – állítása szerint – zongorán, hegedűn és harsonán játszó nagyapjától örökölte.
Kiskamaszként Stourbridge fiúgimnáziumába járt, a könyvelőképzéssel is megpróbálkozott, de a blueszene iránti szenvedélyes rajongása végleg a zenei pálya felé terelte. Tizenhat évesen elköltözött otthonról, hogy a saját útját járja. Alkalmi munkákból élt, útburkolóként és áruházban is dolgozott. Közben több együttesben énekelt, a Crawling King Snakesben zenélt először együtt iskolatársával, John Bonhammel, a Led Zeppelin későbbi dobosával. 1966-ban Plant belépett Bonham Band of Joy nevű zenekarába.
1968 nyarán a rhythm and bluest a pszichedelikus hangzással vegyítő Yardbirds gitárosa, Jimmy Page válság miatt átalakított együttesébe énekest keresett. Így talált rá egy birminghami fellépésen Plantre, aki a Jefferson Airplane Somebody to Love című számával énekelte be magát Page bandájába. Plant közben megházasodott, feleségül vette Maureen Wilsont, akitől egy lánya és két fia született.
A jogi okokból New Yardbirds névre átkeresztelt banda hamarosan Led Zeppelin néven vált ismertté. Debütáló albumuk 1969-ben azonnal a slágerlistákra került. Az együttes 1980 végéig, John Bonham haláláig maradt együtt, és kilenc sikeres nagylemezt adott ki. 1995-ben bekerültek a Rock and Roll Hírességek Csarnokába.
Plant az együttes és a rock and roll karizmatikus frontemberévé nőtte ki magát, erős tenor hangján nemcsak elénekelte a Led Zeppelin számait, hanem ő írta a szövegeket is, sokszor a kelta és a skandináv mitológiából merítve. Gyakran hangszerként bánt a hangjával, megismételte vagy kiegészítette Page gitárfutamait, mint a How Many More Times vagy a Dazed and Confused című számokban. A Stairway to Heaven című, nyolc perces lírai rockballadát 1970-ben Page-dzsel a Led Zeppelin ötödik amerikai koncertkörútja után írták, amikor visszavonultak egy walesi kunyhóba. A számot 2004-ben a Rolling Stone magazin a 31. helyre sorolta a Minden idők 500 legjobb dala listáján.
1975-ben Plant és felesége súlyosan megsérült egy autóbalesetben a görögországi Rodoszon. Bár Plant törött bokával még fellépett egy koncerten, de a többit lemondták, felépülése alatt megírták a Led Zeppelin hetedik, Presence című albumát, valamint 1976-ban bemutatták A dal ugyanaz marad című filmjüket. 1977 júliusában – miközben ő az Egyesült Államokban koncertezett – egy vírusfertőzésben meghalt ötéves fia, Karac. A veszteséget Plant évek alatt heverte ki, ekkor fordult Rudolf Steiner spirituális tanaihoz. Házassága válságba került, Maureentól 1983-ban elvált, később Maureen testvérétől is született egy fia.
A Led Zeppelin 1980-as feloszlása után Plant fel akart hagyni a zenével, Waldorf-tanárnak készült. 1982-ben mégis szólókarrierbe kezdett a Genesis dobosa, Phil Collins biztatására, akivel előbb a Pictures at Eleven, majd 1983-ban a The Principle of Moments című albumokat adták ki. A következő évben Jimmy Page-dzsel és Jeff Beckkel vett fel egy lemezt, majd a hiphop stílussal is kísérletezett. A Led Zeppelin tagjaival fellépett 1985. július 13-án a Live Aid koncerten, és 1988-ban, amikor az elhunyt John Bonham fia, Jason dobolt. A ’90-es évek elején három lemeze jelent meg, majd ismét Jimmy Page-dzsel zenélt az MTV televízióban és az 1994-es No Quarter című koncertalbumon. Négy év múlva kiadták a Walking into Clarksdale című, új dalokat tartalmazó albumukat, Most High című számukkal elnyerték a legjobb hard rock előadás Grammy-díját. Plant önéletrajza is megjelent A Life címmel.
2002-ben megalapított Strange Sensation nevű zenekarával folk- és blues-feldolgozásokat (Dreamland), majd újabb saját dalokat (Mighty ReArranger) adtak ki. 2005-ben Jimmy Page-dzsel és John Paul Jonesszal közösen Grammy-életműdíjat, 2006-ban Polar Zenei Díjat kapott. 2009-ben zenei szolgálataiért megkapta a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatát.
2006-ban Nine Lives címmel kiadta szóló pályafutása gyűjteményes albumát. 2007-ben közös munkába kezdett Alison Krauss bluegrass zenésszel. 2009-ben kiadott Raising Sand albumuk az év albuma kategóriában, Please read the Letter című daluk pedig az év felvétele kategóriában lett Grammy-díjas. Raise the Roof című legújabb albumát is Alison Kraussszal jelentette meg 2021-ben.
Rajongói Magyarországon is többször láthatták: 1993 májusában a Petőfi Csarnok (Pecsa) szabadtéri színpadán adott koncertet. 1998-ban a gitárzseni Jimmy Page-dzsel együtt nosztalgiáztak. 2008-ban a Sziget Fesztivál világzenei színpadán, majd 2009-ben ismét a Pecsában lépett fel.
A fáradhatatlan rocker 2009 óta sportvezetőként is dolgozik, nagy megtiszteltetésnek veszi, hogy megválasztották gyerekkori klubja, a Wolverhampton Wanderers labdarúgócsapat alelnökévé.
Nyitókép: Robert Plant a lisszaboni Alive Fesztiválon 2016. július 7-én. Fotó: Patricia de Melo Moreira / AFP